Снимка: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS |
Ситуацията в Бородянка, град на северозапад от Киев, където украинските сили си върнаха контрола наскоро, е много по-ужасяваща отколкото в Буча, където цивилни бяха избити. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от световните агенции.
„Има повече жертви“, заяви Зеленски, визирайки Бородянка и съпоставяйки го с Буча. „Всяко престъпление ще бъде разкрито и всеки палач ще бъде намерен“, предупреди той.
Малко преди това украинският главен прокурор Ирина Венедиктова заяви, че 26 тела са били открити от спасителни екипи сред отломките на два жилищни блока, бомбардирани в Бородянка. Преди войната в града имаше 13 000 жители, припомня БТА.
„Само цивилното население е било взето на прицел. Няма никакъв военен обект в това населено място“, поясни Венедиктова и каза, че е трудно да се прогнозира колко още мъртви ще бъдат преброени там.
Венедиктова заяви, че руснаците са използвали касетъчни бомби и реактивни системи за залпов огън, които сеят смърт и разрушение. „Има доказателства за военни престъпления на руските сили на всеки ъгъл. Врагът подмолно е бомбардирал жилищна инфраструктура вечер, когато максимален брой хора са си у дома“, допълни Венедиктова. Тя обвини руските военни и в убийства, мъчения и побоища на цивилни, както и в изнасилвания, подчертавайки, че силите на реда събират доказателства за местните и международните съдилища.
Междувременно Зеленски изрази признателност заради решението да се суспендира Русия от Съвета за правата на човека към ООН. Той заяви, че военнопрестъпници не трябва да бъдат представлявани в този орган.
„Суспендирането на членството на Русия в Съвета за правата на човека към ООН е ново наказание за агресията срещу Украйна“, написа Зеленски в Twitter и изрази признателност за солидарността, проявена от страна на партньорите на Украйна.
„Ние трябва да запазим координирания натиск над Русия във всички международни форуми. Нека да принудим Русия да търси мир с нас“, каза той.
„Военнопрестъпниците нямат място в органите на ООН, целящи да защитават човешките права“, пък заяви украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба и също изрази признателност на всички страни членки на ООН, подкрепили резолюцията на Общото събрание на ООН и по думите му избрали добрата страна в историята.
По-рано през седмицата Общото събрание суспендира членството на Русия в Съвета за правата на човека заради руската инвазия в Украйна. Това е второ подобно суспендиране след това на Либия през 2011 г. Подкрепиха го 93 страни, против бяха 24, а въздържали се бяха 58. Но въздържалите се не се отчитат в необходимото мнозинството от две трети, съставено само от гласувалите за и против, отбелязва Франс прес.