И вторите проби на овцете от Велинград са положителни за чума. Това обяви министърът на земеделието Георги Тахов след извънреден епизоотичен съвет, свикан от премиера Главчев.
„Днес следобед излязоха пробите от 27 ноември, които взехме от над 300 животни и те са на 100% положителни – нямаме съмнение нито в първите, нито във вторите. Каня засегнатите стопани на разговор, защото животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището. Иначе попадаме под санкции да спре страната да се разпорежда от стоки от животински произход на територията на ЕС“, предупреди Тахов, цитиран от dariknews
„Пробите, които се правят в държава извън ЕС, ние не знаем от какви животни са взети. Гарантираме, че засегантите фермери ще бъдат обезщетени и ще бъдат подпомогнати в почистване на стопанствата им“, добави министърът.
Той посочи, че ако отново стопаните откажат животните да бъдат евтанизирани, тогава ще се наложи карантина и пробите да бъдат изпратени в референтна лаборатория на ЕС в Понпелие, Франция.
Вчера БАБХ съобщиха, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнатото стопанство във Велинград, са успешно приети в централната приемна на Националния диагностичен център.
„От два дни животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума като повишена температура, секрет от очите и общо неразположение“, заяви още министър Тахов.
„Мисля, че няма чума по животните. Имам си агънца. Изхранвам си децата, това ми е поминъкът. Дядо ми, баща ми, аз се занимаваме с животновъдство. Никой български гражданин не вярва на политиците“, каза стопанинът на заразеното стадо Стефан Илиев в ефира на NOVA.
В землището на Велинград се събраха животновъди, за да подкрепят собственика на фермата, в която са положителни и вторите направени проби на животните.
Припомняме, че Българската агенция по безопасност на храните констатира и второ първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода, община Сливен. Заболяването е установено в животновъден обект с 150 овце.
Определена е 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около огнището.
От БАБХ припомнят, че заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети.
Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, проявяващо се с треска, депресия, обрив от папули по кожата и пневмонични огнища в белите дробове. Обривите започват с червени петна, които преминават в черни крусти и открити рани, видими най-вече по главата, корема, вимето, опашката и вътрешните части на крайниците. Главата често е подута и деформирана. Заболяването може да завърши със смърт.
То се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства.