Земеделците ни страдат от сушата и зелената сделка

Земеделците ни страдат от сушата и зелената сделка

Качествената и чиста храна е приоритет за обществото, но производителите се сблъскват с редица проблеми начело с климатичните промени, особено през тази година. Българските земеделци се борят със засушаването, ниските борсови цени и пазарен натиск, причинен от вноса на продукция от трети страни. Изключително важно е да се възпита у младите култура на хранене с качествени и незамърсени храни, защото това ще им помогне с развитието и здравето, това коментира Костадин Костадинов, председател на Българска аграрна камара, в предаването „Бизнес старт“ с водеща Роселина Петкова.

„Тази година основните предизвикателства бяха климатичните изменения, натискът върху пазарите заради войната в Украйна и вноса на храна от трети страни.“

Първият транш от така наречената украинска помощ е изплатен, като до края на ноември се очаква и втората трансакция. Гостът обясни, че Европа в момента е на кръстопът по отношение на подпомагането за производителите, като ЕК планира да го промени, което би било проблем за земеделците из цяла Европа.

Климатичните промени и засушаването показват проблема с напояването в България, което има нужда от изграждане. Засушаването в почти цялата страна и пожарите са повлияли на производството. Събеседникът разкри, че добивите са намалели значително, което е повишило себестойността, а ниските цени на борсите по света са довели до големи загуби за българските земеделци. Другият голям проблем пред фермерите е Зелената сделка.

„Всички земеделски производители в Европа, включително и българските, виждат провал в Зелената сделка. Тя в момента е провал за ЕС. Всички тези неща, които се опитваме да правим през годините доведоха до – повишаване на себестойността, понижаване на добивите, фалити на земеделски производители. Заради недобре направената зелена сделка и налагането ѝ в различни страни с различни климатични и почвени особености, се направиха такива неща, които накараха земеделските производители да правят неща, несъвместими с своите климатични и почвени особености.“

В момента у нас продукцията е прибрана на 80%, като добивът на пшеница варира спрямо различните части на страната, но добивът на слънчоглед и царевица е отчайващ, отбелязвайки огромен спад.

Законодателните и държавни мерки могат да помогнат на земеделието, ако са направени правилно и се спазват. Събеседникът разкри, че има много административни пречки пред производителите, които има нужда да бъдат облекчени, за да се улесни работа им.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/