Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието. Изкуственият интелект допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.
„Изкуственият интелект е една технология и тя ще се настрои към нас, така както ние ще се настроим към нея. Ако искаме тя да ни е приятел, тя ще ни е приятел, вярвам, че с изкуствения интелект може да постигнем много повече като хора. Това са първите му стъпки и заради това го приемаме с повече недоверие и страх“, каза учителят и основател на Приложна академия за образование „Синдео“ Ангел Георгиев в студиото на „България сутрин“.
Според него училището е едно от местата, където ИИ може да бъде изключително полезен.
„Учителите да могат да задават въпроси на изкуствения интелект и да им бъде като техен помощник. Това е технология, която ни помага да разширим нашия кръгозор и да ни даде нови методи по какъв начин можем да представяме дадена тема. Много често го използвам по този начин, когато влизам в клас – питам го как мога да представя дадена тема по по-интересен начин. Той отговаря по начина, по който ние зададем въпроса“, допълни Георгиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че е имало същите дискусии и за Уикипедия, когато тя се появи.
„В случая изкуственият интелект е стъпка по-напред, защото прави и изводи на база дадено знание. Умението за критично мислене става все по-важно, без значение дали имаме изкуствен интелект, или не. Хората като индивиди сме се развивали с ограничена информация и разчитаме на конкретни модели. В настоящия свят, когато има толкова много информация, е важно да спрем и да помислим. А изкуственият интелект показва, че това е посоката, в която трябва да се развиваме“, поясни учителят.
Безплатно обучение за учители
Ангел Георгиев смята, че използването на технологиите не бива да бъде ограничавано директно.
„Много по-трудно е да се създаде среда, в която децата да се чувстват защитени, учителите да са спокойни, но технологиите да не бъдат ограничавани в тази среда. Много голяма роля имат учителите и го казвам, бидейки и аз учител, ние да поставяме начина, по който изкуственият интелект може да се използва от учениците. Това, което аз правя, е моделът на обърнатата класна стая – в даден час давам тема на учениците и им казвам: „Ученици, следващият път ще си говорим за персонални уебсайтове, използвайте ChatGPT , потърсете какво е персонален уебсайт и ми представете тази тема“, разкри гостът.
Той добави, че правят безплатно обучение на учители, което започва в сряда, а до момента има записани 2500.
„Виждаме голям интерес в учителите. Учители с повече опит подхождат по-недоверчиво към изкуствения интелект. Това няма общо с възрастта и с това, че те са израснали в друго поколение. Образователната система като такава не мисля, че спира или ограничава развитието на ИИ. Огромна е и фигурата на директорите, те са ключовата фигура за това дали дадена технология ще се приеме от учителите“, категоричен е Ангелов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …