Израел и Хамас сключиха споразумение за прекратяване на огъня. Какво знаем за него

Израел и Хамас постигнаха споразумение за прекратяване на огъня, съобщиха САЩ и Катар. Очаква се то да влезе в сила на 19 ануари.

Новината идва на фона на продължаващата вече повече от година война в Ивицата Газа. Тя започна с нападението на Хамас срещу Израел, при което загинаха 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. В отговор Тел Авив започна пълномащабна офанзива в ивицата, при което по данни на властите там са загинали над 46 хиляди души. В това число са включени и членовете на Хамас.

Хамас е определяна за терористична организация от САЩ и Европейския съюз.

Сключеното споразумение е на три етапа и включва размяна на израелски заложници срещу около 1000 палестински затворници и доставка на спешна хуманитарна помощ в ивицата Газа. Последният етап е насочен към възстановяването на Газа.

Израел ще приеме сделката официално едва след като тя бъде одобрена от кабинета по сигурността и правителството на страната, като гласуването е насрочено за четвъртък, казва израелски служител пред Ройтерс.

Очаква се споразумението да бъде одобрено въпреки опозицията от страна на някои крайнодесни представители в коалиционното правителство на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.

Какво знаем

Детайлите на споразумението не са официално публикувани, но от официалните коментари и медийните съобщения, базирани на изтекли текстове на споразумението, се очертават основните му моменти.

Първият етап ще започне със шестседмично прекратяване на огъня, по време на което израелските войски постепенно ще се изтеглят от централната част на Газа.

Палестинците празнуват обявяването на споразумението за прекратяване на огъня между Хамас и Израел в Дейр ал Балах, централната част на Ивицата Газа.


Палестинците празнуват обявяването на споразумението за прекратяване на огъня между Хамас и Израел в Дейр ал Балах, централната част на Ивицата Газа.

По време на тази фаза Хамас ще освободи 33 заложници – очаква се това да са предимно жени, възрастни и болни хора – в замяна на палестинци, държани в израелски затвори.

Част от взетите заложници бяха освободени през ноември 2023 г. в замяна на 240 палестински затворници. Хамас все още държи 94 заложници, но Израел смята, че само 60 от тях са все още живи.

Същевременно на палестинците, разселени от конфликта, ще бъде позволено да се завърнат по домовете си, а в анклава ще започне да постъпва хуманитарна помощ. След началото на войната почти всички жители на Ивицата Газа бяха принудени да напуснат домовете си, което доведе до голяма хуманитарна криза.

Хора в Израел реагират на новините за прекратяване на огъня в Газа по време на протест с искане за сключване на споразумение за връщане на всички заложници у дома.


Хора в Израел реагират на новините за прекратяване на огъня в Газа по време на протест с искане за сключване на споразумение за връщане на всички заложници у дома.

По-нататъшните преговори по втората и третата фаза на споразумението ще започнат на 16-ия ден от прилагането му и според анализатори това може да представлява първото истинско предизвикателство за дълготрайността на прекратяването на огъня.

Втората фаза на споразумението включва освобождаването на останалите заложници и края на войната.

„Съществува голяма несигурност относно това дали Израел се е ангажирал с окончателното прекратяване на конфликта“, казва Майкъл Хоровиц, ръководител на разузнавателната служба в базираната в Бахрейн консултантска компания Le Beck International.

Какво означава

Подкрепяната от Иран групировка Хамас претърпя големи поражения в хода на войната, като в рамките на няколко месеца загуби своя лидер Исмаил Хания и неговия наследник Яхия Синуар.

Хоровиц казва, че Хамас ще обяви победа само защото е оцеляла във войната.

„Въпросът е дали тя наистина може да се върне на власт в Газа, да запази военния си капацитет и дори да се възползва от тази предполагаема победа, за да затвърди присъствието си извън Газа, а именно в Западния бряг“, добави той.

Иран, чиято така наречената „ос на съпротивата“ претърпя множество неуспехи от началото на войната в Газа, вижда прекратяването на огъня като добра новина.

В края на миналата година Израел водеше война със смятаната от САЩ за терористична организация Хизбула, като унищожи висшето ѝ ръководство и влоши военния ѝ капацитет. Хизбула излезе от войната по-слаба, а това доведе до избирането на президент и министър-председател в Ливан, които са предпочитани от западните сили и регионалните съперници на Иран.

Същевременно сирийските сили, противопоставящи се на правителството Башар Асад, започнаха офанзива в деня, в който Хизбула и Израел се споразумяха за прекратяване на огъня. Подкрепяното от Иран и Русия правителство на Асад падна за по-малко от две седмици, нанасяйки сериозен удар върху регионалните амбиции на Техеран и Москва.

Хоровиц казва, че прекратяването на огъня в Газа дава възможност на Иран да намали напрежението с и да се ангажира с администрацията на Доналд Тръмп, след като той встъпи в длъжност по-късно този месец.

Иран може също така да се оттегли и да преосмисли стратегията си, като например да реши дали да превъоръжава Хамас, която според Хоровиц може дълго време да не представлява същата заплаха за Израел, както преди.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036