В сряда светът видя имейл, изпратен от изчезналата по-рано Пан Шуай. В него тя се отрича от отправените по-рано обвинения срещу висш комунистически ръководител. Много хора се усъмниха в достоверността на писмото.
Сред тях беше и ръководството на Женската тенис асоциация (WTA). Именно тази организация получи имейл от тенисистката Пан Шуай. В него китайската състезателка се отрича от отправените по-рано обвинения в сексуално насилие. Този имейл беше публикуван и от китайска държавна телевизия.
В началото на месеца Пан написа в социалната мрежа Weibo, че бившият китайски вицепремиер Чжан Гаоли я е принудил да правят секс, а по-късно са поддържали с прекъсвания интимна връзка. Гаоли е бил член на политбюро на Китайската комунистическа партия – най-висшият ръководен орган в Китай.
35-годишната тенисистка Пан каза в поста си, че не може да предостави доказателства. Половин час по-късно нейният пост беше изтрит и оттогава тя не се е появявала публично. Няма и съобщение в социалните мрежи. Това разтревожи световната тенис общност.
Цензурата върху интернет в Китай е налагана от държавата. Личният живот на партийните ръководители е особено чувствителна сфера, отбелязва Ройтерс.
75-годишният Чжан Гаоли е бил вицепремиер от 2013 до 2018 г. и член на политбюро от 2012 до 2017 г.
В сряда китайската държавна медия CGTN показа имейл, за който твърди, че е изпратен от Пан до Стив Саймън, главен изпълнителен директор на WTA. В писмото Пан Шуай казва, че обвиненията в сексуално насилие не са били верни.
„Разпространеното писмо от китайските държавни медии само засилва притесненията ми за Пан Шуай, за нейната сигурност и местонахождение“, каза Саймън в своя позиция.
„Трудно ми е да повярвам, че Пан Шуай наистина е написала този имейл“, каза още той.
Китайското министерство на външните работи не е отговорило веднага на питането на Ройтерс за коментар.
В имейла, който CGTN приписва на Пан, се казва:
„Не съм изчезнала, нито съм в опасност. Почивам си вкъщи и всичко е наред“.
CGTN е англоезичният международен канал на китайската държавна телевизия CCTV. Нито една друга китайска медия не е публикувала имейла до четвъртък сутринта.
По-рано WTA и ATP (мъжката тенис асоциация – б.р.) призоваха Китай да разследва обвиненията на Пан.
„Светът очаква независимо и достоверно доказателство, че тя е в безопасност. Много пъти опитах да се свържа с нея по различни начини, но засега не успявам“, каза Саймън.
В подкрепа на Пан се изказа и японката Наоми Осака, четирикратна победителка в турнири от Големия шлем.
„Наскоро научих, че друга тенисистка е изчезнала малко след като е разкрила, че е била сексуално насилвана. Цензурата не е приемлива на никаква цена. Надявам се Пан и нейното семейство да са добре“, каза Осака.