Ще се стигне до избор на председател на НС и гласуване на бюджета за 2023 г., коментира пред „Нова нюз“ икономистът Стоян Панчев.
По темата за бюджета Панчев каза, че няма нужда от актуализация, дори и да остане стария „няма да бъде катастрофално“. Фокусът трябва да бъде точно върху новия бюджет, тъй като той се приема през ноември.
Според Пенчев европейските средства и Плана за възстановяване също са свързани с конкретно законодателство, което трябва да бъде прието. „Това би могло да отложи процеса на получаване на средствата. В Плана за възстановяване има заложени реформи, които не са „политически популярни. За мен лично забавянето на парите за Плана за възстановяване не е драматична ситуация, може да отвори допълнителна дупка в бюджета”, коментира икономистът.
Калоян Стайков смята, че рискът България да остане без средства заради липса на законодателна дейност е реален. „Планът за възстановяване не е поредната програма, въпреки че всички политици го третират точно по този начин. Което означава, че ако не се усвоят средствата, ние не можем да ги пренасочим на някъде другаде. Те се пренасочват към други страни, които се справят по-добре с тази програма“, обясни Стайков.
Той се съгласи с колегата си, че дори и служебното правителство да е подготвило реформите, когато те влязат отново в зала, ще започне пак дебат, което ще възпрепятства процеса.
Стойков смята, че на фона на политическата обстановка у нас, не е ясно какъв бюджет може да се приеме, тъй като той би обслужвал партиите, а не интереса на бизнеса и населението.