След като бе приет в края на миналата седмица, Бюджет 2023 бе и обнародван в „Държавен вестник“. Какво ще се промени в парите на държавата?
„Последните изменения в бюджета, които бяха направени върху това, което бе предложено от правителството, са малко по-щедри от първоначалната идея. Бюджетът, сам по себе си, ще стабилизира донякъде реалните доходи. Благосъстоянието на страната зависи от общото състояние на икономиката, което от своя страна следва това, което се случва в ЕС и Еврозоната“, коментира икономистът проф. Ганчо Ганчев в „Денят ON AIR“.
„Инфлацията преди беше породена главно от цените на енергоносителите. Тези цени отново бележат растеж на международните пазари, затова не очаквам да се стигне до дефлация“, обясни проф. Ганчев.
Икономистът сподели пред Bulgaria ON AIR, че намаляването на инвестициите не е добро решение в дългосрочен план, тъй като, според него, забавя икономическия растеж.
„Това е един компромис. Да се надяваме, че следващият бюджет ще бъде по-радикален, ще има някакви реформи. При този бюджет, който се приема в средата на годината, няма как да се направят някои радикални промени в политиката“, каза още той.
Проф. Ганчев очаква да се премахнат облекченията, които бяха направени по времето на кризата с Ковид-19.
Запитан какво да очакваме в следващите месеци, проф. Ганчев отговори, че има рецесия, но тя не е толкова дълбока.
По негови думи страната ни изпълнява критериите, свързани с бюджетни дефицити и държавния дълг.
„Особено добре се представяме по отношение на държавния дълг, макар че това си има също своята цена. Другите критерии, които са свързани с инфлацията, лихвените проценти – не са много приложими към България, тъй като сме във валутен борд. При валутен борд Централната банка не може да провежда антиинфлационна политика – инфлацията у нас е извън контрол и това е известно на ЕК“, обясни проф. Ганчев.
Гледайте видеото с целия разговор.