В над 50 страни в света, като повечето в Европа, вече се разпространява индийският вариант на КОВИД-19
Засега той не е засечен в България. Това обаче не трябва да ни успокоява, защото учените казват, че може просто да не са попаднали на точната проба. От друга страна, на този етап епидемията у нас затихва, но все още имаме достатъчно много случаи на дневна база, разкрива БНТ.
И тази сутрин анализът на Центъра по заразни болести показва, че британският вариант се открива в 100% от изследваните проби. С особено внимание се следи за опасни мутации – като индийската. В Гърция и Румъния има открити единични положителни проби от този вариант.
Възможно ли е той да стане причина за поредна вълна в Европа?
„Не е изключено. В момента няма данни ,че в някоя страна има изключителен силен взрив от него, с изключение на Индия. Но нещата са динамични“, обяснява доц. Ивайло Алексиев от Националния център по заразни и паразитни болести.
„В момента в Англия нивото на заразяване, това, което расте е индийският вариант на вируса – той е нараснал от 1 на 11 процента за съвсем кратък период от време“, казва пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Огнищата в засегнатите европейски страни са сравнително ограничени – но това може да е само началото на разпространението на този вариант, както се случи и с британския. Възможно ли е все пак той да е успял да влезе и в нашата страна?
„Не е изключено, ние не сме в състояние да изследваме всички инфектирани българи“, смята доц.Ивайло Алексиев.
Данните показват, че в момента епидемията у нас започва да затихва. Все още обаче сме на седмо място в света по починали от ковид на 100 000 души според университета Джонс Хопкинс.
„Беше по-малко неприятно за кратки периоди да отваряме някои неща, но в резултат на това пандемичният процес не етолкова потиснат, колкото в други държави.Пандемията прилича малко на пожар. Броят на заразените на дневна база показва колко интензивно гори този пожар и ако погледнем в момента нивата, до които сме спаднали, са по-високи отколкото бяха нивата между двата големи пика и много по-високи, отколкото беше преди втория пик“, каза д-р Симидчиев.
Това означава, че нова вълна в този момент ще има изключително сериозни последствия.