И производителите на втечнен газ предлагат дългосрочни договори на Европа

 И производителите на втечнен газ предлагат дългосрочни договори на Европа

Снимка: Bloomberg LP

И големите производители на втечнен газ, например Катар, предлагат на Европа да купуват газ през дългосрочни договори, пише в коментар Ройтерс. Дългосрочните договори за природен газ са една от спорните теми между Европа и „Газпром“ – компанията е категорична, че може да увеличи доставките веднага, но само през дългосрочна обвързаност. Около 40-50% от доставките на газ за Стария континент обаче са през спот пазара.

В световен мащаб около 70% от доставките на втечнен газ се извършват по контракти със срок от 10-25 години, допълва още Ройтерс.

Още по темата

Всички компании, добиващи газ, предпочитат дългосрочни договори, за да могат да планират своите инвестиционни разходи за развитие на находища. Те са на мнение, че краткосрочните доставки са предпоставката за ценовата волатилност, на която сме свидетели днес, особено в комбинация на целите за климата или икономическото възстановяване от пандемията.

Катар например настоява за дългосрочни, индексирани с цените на петрола, договори за доставка на природен газ. Компаниите включват също така и клаузи в договорите си, които забраняват пренасочване на доставките, което е незаконно в Европа, и така много европейски държави не могат да получат газ от Катар.

И американските компании предпочитат дългосрочните контракти, за да могат да финансират своите проекти и терминалите за втечняване на суровината.

В момента обаче, заради високите цени на пазара, повечето продавачи на втечнен газ всъщност са много доволни на спот поръчките, а купувачите реално са на загуба. Но само след няколко години ролите вероятно ще се сменят, коментират анализатори от S&P Global Platts.

Позицията на ЕС по повод договорите за доставка на газ е много ясна – дългосрочните договори могат да ограничат потоците на газ в Европа. Институциите в общността окуражават спот доставките, защото те подкопават доминиращата роля на Русия на европейския газов пазар. Спот доставките могат да бъдат от полза за потребителите със своите по-ниски цени, но във времена, когато пазарите са спокойни.

Реално либерализацията на газовия пазар в Европа донесе съществени ползи за Европа, защото цените бяха под средните спрямо обвързаните с петролните цени доставки от Русия, коментират и от Vortexa, компания, специализирана в енергийни анализи. Подобно заключение направиха и от Международната агенция за енергетика (МАЕ) в края на миналата година.

Европейската комисия (ЕК) препоръча на страните от общността да не подписват договори за доставка на газ, които са със срок след 2049 година. Подобни обвързаности не трябва да създават пречки за навлизането на възобновяемите активи и нисковъглеродните горива.

ЕС планира да се превърне във въглеродно неутрална икономика след 2050 година. За много анализатори това означава, че през следващите 5-10 години Европа ще започне да намалява потреблението на газ за сметка на по-зелени енергоизточници, включително и водород.

https://www.investor.bg/