“Затвори [пенсионерския] клуб, затвори ни залата, затвори ни детската градина”, казва мъж с бяла коса, когото срещаме на пазара в Главан. Но сега тези проблеми са “решени”, добавя той.
“Гласувахме за Делян Пеевски и пуснаха всичко”, казва и бавно си продължава по пътя.
Точно след местните избори на 29 октомври 2023 г. уличното осветление в Главан спира. Пенсионерският клуб затваря. Вратата на ритуалната зала, където хората се събират за празници, е закована с дъски и пирони. Временно спира събирането на боклука. По-късно затваря и детската градина.
Хората в Главан пишат писма, пращат сигнали, участват в протест. Но нищо не се променя. До изборите за парламент на 27 октомври. Точно след тях лампите светват, а клубът и залата отварят.
Това ни разказват много местни жители, които срещаме по улиците, пред домовете им, на автобусната спирка и по сергиите в пазарния ден.
Обясняват си нещата с резултатите от изборите. На местния вот през 2023 г. кметът на община Гълъбово е на второ място по брой гласове в това село. Но на парламентарния вот през октомври неговата партия печели в селото. След първия вот, който е неуспешен за партията на Делян Пеевски в това село, битът се влошава, а след втория вот, който е успешен, битът се възстановява.
Кмет на Гълъбово е Николай Тонев. На местните избори през октомври 2023 г. той е издигнат от ДПС, но преди това е бил кандидат и на други партии. След разцеплението на партията през юли 2024 остава в крилото на Делян Пеевски и през октомври се кандидатира за депутат от “ДПС – Ново начало”. Други партии обвиняват тази формация в купен и контролиран вот, но тя отрича.
Сега Тонев отрича проблемите в Главан да имат нещо общо с резултатите от изборите. Но по-рано, в писмено обръщение до хората от селото, ги е критикувал за липса на “благодарност”, която по думите му проличава в резултатите от вота.
Кметът изпраща обидни съобщения на Венелина Попова от сайта “За истината” – един от малкото журналисти, които са отразили случващото се в селото. Те станаха публични през ноември 2024, но започват по-рано, още след първия ѝ репортаж по темата.
Случаят в Главан е стигнал и до прокуратурата, но тя не намира данни за престъпление.
“Този случай за мен е един умален модел на държавата”, каза пред Свободна Европа адвокат Адела Качаунова, съпредседателка на Българския хелзинкски комитет (БХК).
Тя добавя, че случаят може да се разглежда като “форма на натиск и принуда да бъде подкрепен определен кандидат, а не гражданите [да гласуват] по свободната си воля”.
“Цяла година седяхме без осветление”
Проблемите с уличното осветление в Главан започват веднага след местните избори, казват хората от селото. Затворен е и пенсионерският клуб.
Цяла година седяхме без осветление.
“Цяла година седяхме без осветление”, казва мъж, когото срещаме пред пенсионерския клуб. “А клубът тук беше [залепен] с едни листчета – ударен, затворен”, добавя и посочва къде е била залепена вратата.
Докато клубът е затворен, хората се събират на автобусната спирка. Там се раздават и пакетите с храна от социалното подпомагане. Вратата на ритуалната зала е била закована с дъски и пирони. Сега вече е отворена, но пироните още стоят.
Временно е имало проблеми и със събирането на боклука, казват хората.
“Беше спрял да събира боклука, обаче сега тук-там се обадиха, ХЕИ-то, взе да ги събира на две седмици”, казва жена, която срещаме пред магазина в селото.
През лятото е затворена детската градина, а децата са изпратени да учат в Обручище – село на 25 километра от Главан.
“В 7:30 децата са кацнали в автобусите и там отиват. Сутринта в този студ и мраз”, казва една от майките на малки деца в Главан Атанаска, докато 4-годишното ѝ дете с розово яке я дърпа за ръката.
Това не са само твърдения на хората в Главан. Те се потвърждават и от постановление на прокуратурата, която е проверявала случая. Но за това по-късно.
Жителите на селото свързват проблемите с резултатите от местните избори през 2023 г. Тогава кметът на Гълъбово Николай Тонев получава от двете секции в Главан 174 гласа – по-малко от опонента си Георги Михайлов, издигнат от ВМРО, който има 237.
“Нашето село не са много… привърженици на този човек и гласуваха по-малко. И той взе, че ни отряза”, казва Жечка, която срещаме на пазара в Главан.
Не всички хора говорят с готовност с журналисти. Един отказва, защото има роднина на общинска работа. Друг не иска проблемите в селото да се “раздухват, защото тъкмо се пооправиха нещата”.
Но всички, с които говорим, казват, че проблемите на селото изчезват точно както се появяват – след изборите за парламент на 27 октомври.
“Минаха единия ден изборите и на другия ден каза – клубът се отвори”, казва мъжът, с когото говорим пред пенсионерския клуб.
Подобно обяснение има и Жечка, която знае колко точно хора са гласували за партията на кмета в селото: “сега като гласувахме всичките 139 човека за Николай Тонев и пусна тока почти навсякъде”, казва тя.
Кой е Николай Тонев
Николай Тонев е избран за шести мандат като кмет на Гълъбово на местните избори през ноември 2023 г. още на първия тур.
Тонев е избран за пръв път през 2003 г. Тогава се явява като независим кандидат. В следващите години се кандидатира от РЗС на Яне Янев, БДЦ на Христо Ковачки и от ДПС. Движението го издига и на последните местни избори, а на вота за парламент през юни е кандидат за депутат от партията.
След разцеплението в ДПС Тонев остава в крилото на Делян Пеевски и на изборите през октомври се кандидатира за народен представител от неговата формация “ДПС – Ново начало”. Той е избран за депутат, но се отказва от мястото си и остава кмет.
В Главан “ДПС – Ново начало” получава 139 гласа – най-висок резултат.
“ДПС – Ново начало” на Делян Пеевски събра над 280 хиляди гласа на изборите през октомври и стана четвърта сила в парламента.
Няколко партии обвиниха формацията, че е постигнала този резултат благодарение на купен и контролиран вот – тоест гласуване по принуда. Пеевски отрече и свика протест на свои гласоподаватели в София.
Свободна Европа изпрати въпроси до “ДПС – Ново начало”, но не получи отговори.
“Неща, които не се връзват”
Тонев потвърждава, че проблеми в Главан има, но отрича те да са наказание за това как са гласували хората.
Аз нямам право да ги наказвам. То си има бог.
“По никакъв начин дори не съм си мислел да наказвам хората. Аз нямам право да ги наказвам. То си има бог”, каза Тонев пред Свободна Европа.
Той обяснява спирането на осветлението и затварянето на пенсионерския клуб в Главан като твърди, че хората в селото не си плащат данъците. Затова по думите му няма пари, с които да се плати за уличното осветление и за пенсионерския клуб. Тонев кава още, че събирането на боклука не е спирало, а е променен графикът, по който се извършва, отново заради по-ниски постъпления от данъци.
По-рано обаче той е казвал друго.
Още през ноември 2023 г., веднага след като се появяват проблемите, хора от селото се обръщат към кмета. Той им отговаря с писмо, публикувано на 16 ноември 2023 г. в страницата във Фейсбук “Гълъбови вести”, в което прави препратки към резултатите от изборите.
“Населените места като Гълъбово, Обручище и Медникарово, на чиято територия са предприятията и дишат друг въздух, на изборите ни дадоха много добра и отлична оценка, а Вие ни поставихте слаб (2). Но не ме изненадвате с Вашата “благодарност”, пише в писмото на Тонев.
“Справедливо е сега да направим бюджетите делегирани, всяко село ще изразходва толкова, колкото данъци събира.”
Сега кметът обяснява проблемите в Главан именно с това, че с бюджета на общината за 2024 г. е въведено правило всяко село да харчи толкова пари, колкото събира от местни данъци.
Но това не е обичайна практика, каза адвокат Адела Качаунова от БХК.
“Няма общини в страната, които да се издържат само от местни приходи”, каза тя пред Свободна Европа. “Още повече когато става дума за малки села, с малко на брой жители, които нямат собствено производство или откъде да изкарат пари.”
Другата причина, която Тонев посочва за проблемите в Главан, са финансови затруднения на общината. Те по думите му са резултат от по-ниски приходи по договор с държавните “Мини Марица Изток”. Но общината получи заем от държавата, с който да си покрива разходите, докато дойдат парите от мините.
Община Гълъбово не пести от други дейности. Журналистически разследвания показаха, че тя плаща за семинари на общински служители в курорти в Гърция и Испания през лятото. Настаняването е в луксозни хотели, с включени храна и напитки.
Това са “все неща, които не се връзват с твърдението, че общината или конкретно село в общината няма пари”, каза още Качаунова.
“Като в примка”
Венелина Попова от сайта “За истината” е един от първите журналисти, които разказват за проблемите в Главан. Тя прави репортаж от селото през ноември 2023 г., няколко седмици след местните избори.
Хора, които се чувстваха като в капан, като в примка.
“Видях една разруха, едни села, които са все едно в края на 19 век”, каза Попова пред Свободна Европа. “С абсолютно преливащи кошове от смет, които не бяха събирани след местните избори. С хора, които изглеждаха толкова убити, смачкани и безнадеждни… Хора, които се чувстваха като в капан, като в примка, заради това, което им се случи.”
Скоро Попова започва да получава обидни и заплашителни съобщения от Николай Тонев. Последно това се случва през ноември 2024 г., когато тя публикува статия за парламентарните избори, в която посочва случилото се в Главан като пример за натиск върху гласоподавателите. Но това не е първият случай. Тя получава такива съобщения и след репортажа от Главан.
Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) осъди обидите.
Случилото се в Главан стига до БХК през март. Организацията подава сигнал до изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
В тази община става дума за огромни зависимости.
“Причината да се обърнем именно към него, а не към старозагорската прокуратура, беше, че явно в тази община става дума за огромни зависимости. Зависимости от олигархичен тип, едно феодално управление на общината”, каза Качаунова.
“Не вярвахме, че старозагорската прокуратура за пръв път чува тези неща от нас.”
Сигналът обаче стига до Окръжната прокуратура в Стара Загора. Тя провежда проверката си, като събира писмени сведения от общината и нейни служители, както и кметове на села в общината. През ноември прокуратурата постановява, че не са събрани данни за извършено престъпление и отказва да образува досъдебно производство. Постановлението може да се обжалва.