Как да разпознаем първите симптоми на инсулта

Как да разпознаем първите симптоми на инсулта

Българското дружество по инсулт поема инициативата през 2025 г. да проведе обучение за модерно лечение на инсулт с тромболиза във всички областни болници на страната, които ще бъдат бъдещите първични центрове за лечение на инсулт.  

„Първичните симптоми, които изтикваме напред и искаме дори обикновените хора да знаят, не са проблем на лекарите. След тези симптоми следва истинската медицина и ние не искаме да представим поведението спрямо инсулта опростенчески. Инсултът е спешно мозъчно заболяване. Колегите имат нужда от това да им кажем стъпките, на първо място“, каза неврологът от болница „Св. Анна“ в София доц. Росен Калпачки в „България сутрин“.

Неврологът допълни, че голяма част от обучението ще бъде в синхронизиране на Центъра за спешна медицинска помощ със съответното място, не само в областния град, а в цялата област и областната болница.

„Жизненоважен е скенерът. Зад него стоят минимум рентгенов лаборант и лекар“, даде пример доц. Калпачки.

Може ли инсултът да бъде предотвратен?

„Здравеопазване означава да няма инсулти. Не можем сами. Пациентът се среща с невролога, когато е направил инсулт или когато вече е развил симптоми, които показват, че пътят е натам. Инсултът е последната брънка в една дълга верига, която понякога започва в детството с неконтролирана хипертония, с наднормено тегло, с промени в тялото ни“, подчерта неврологът пред Bulgaria ON AIR.

Доц. Калпачки напомни, че инсултът не боли, затова хората изтикват симптомите назад.

„Трябва да се осъзнае, че здравето е наша отговорност. Острите симптоми, когато става инсултът, пациентът ги забелязва по-късно. Няма болка, няма алармиращи симптоми. Винаги околните са тези, които виждат по-бързо. И слабостта в ръката, и изкривяването на лицето са симптоми, които се виждат от околните“, коментира неврологът.

Гледайте видео с целия разговор.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/