Есента е на прага ни.
Сънливостта, неразположението, дъждът и недостигът на светлина са само част от признаците за есенната меланхолия.
Характерни за нея са още умората, трудната концентрация, чувството за самота и по-силният апетит.
[ad id=“225664″]
Хубавото е, че това състояние е временно. То се причинява от негативната психологическа реакция към тъмнината.
Нивата на хормона на щастието серотонин са по-ниски, отделянето на мелатонин се увеличава, а това предизвиква сънливост и недостиг на витамин Д.
Консумацията на храни, богати на витамин Д, продължителното излагане на слънчева светлина, тичането и физическите упражнения помагат за преодоляването на есенната меланхолия.
[ad id=“263680″]
Музиката трябва да бъде по-ведра, всекидневието да се разнообрази със срещи с приятели и да не се пропуска ходенето на кино само заради лошото време, съветват специалистите.
Важното е да избирате нови места за срещите си – тъгата и носталгията понякога се крият именно в добре познати условия, очаквания, в едни и същи четири стени.
Позволявайте си малки радости – вкусна храна, непланирана покупка, интересно общуване – всичко, което ще ви донесе удоволствие.
Най-често есенната апатия е свързана с драматичното очакване, че от 1 септември ще започнат трудностите, ангажиментите, проблемите – но това е само една от възможните гледни точки.
През есента се повишава активността ни, но тя е шанс, а не ужас от това, че във всичко виждате принуждение. Есенната тъга в крайна сметка може да бъде и полезна, защото ни прави по-концентрирани, по-мислещи и по-често взимащи решения.
Това е времето, когато можете да стартирате промени и да се развивате. Толкова е приятно да градите планове, наслаждавайки се на красивия пейзаж и новото начало.
Така без тъга ще се справим с есенната меланхолия!.