Как един военен дрон стана „знаменосец“ на украинската съпротива

Името му в превод значи „знаменосец“. И наистина военният дрон „Байрактар“ се превърна в символ на съпротивата на украинските сили срещу руската армия, която нахлу в Украйна през февруари. За него има песен, видеа показват как той унищожава руска военна техника.

Наистина ли дронът „Байрактар“ е толкова важен за украинската армия?

Посетители на технологичен фестивал в Баку, където е изложен дронът "Байрактар", 28 май.


Посетители на технологичен фестивал в Баку, където е изложен дронът „Байрактар“, 28 май.

На търговско изложение в азербайджанската столица Баку на 28 май се събраха тълпи, за да се снимат до дрон „Байрактар“ TB2. Тогава стана ясно каква популярност е добил той след първия си полет през 2014 г.

От началото на войната, която Русия започна в Украйна , украинските военни сили са купили поне 36 дрона ТВ2. Украинци създадоха песен в чест на „Байрактар“. Украински протестиращи бяха заснети да я пеят пред руските войски.

Украински "Байрактар" ТВ2, сниман до военен самолет Su-25 'Frogfoot' през юни 2021 г.


Украински „Байрактар“ ТВ2, сниман до военен самолет Su-25 ‘Frogfoot’ през юни 2021 г.

Дронът попадна в центъра на медийното внимание отново на 29 май, след като литовски граждани събраха над 5 милиона евро в рамките на три дни, за да купят такъв дрон за Украйна.

Селчук Байрактар, Турция, 2019 г.


Селчук Байрактар, Турция, 2019 г.

TB2 е разработен в Турция от Селчук Байрактар, възпитаник на Масачузетския технологичен институт в САЩ. Инженерът е сравняван с Илон Мъск заради разработването на уникалния военен самолет. Той има и силно присъствие в социалните мрежи, където често напада критиците си.

Байрактар, който е главен технологичен директор на отбранителната компания „Байкар“, е женен за дъщерята на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Демонстративен полет на "Байрактар" по време на технологичния фестивал в Бакъ на 28 май.


Демонстративен полет на „Байрактар“ по време на технологичния фестивал в Бакъ на 28 май.

„Байрактар“ TB2 може да остане във въздуха до 27 часа, задвижван от обикновен витлов двигател и може да лети на разстояние до 150 километра от отправната си точка. Самолетът може да бъде снабден с четири ракети, достатъчно точни за унищожаване на бронирани превозни средства от няколко километра.

Мобилна контролна станция на "Байрактар".


Мобилна контролна станция на „Байрактар“.

Самолетът се смята за революционен заради относително ниската си цена и лесната доставка. За сравнение големите военни дронове, произведени в САЩ, като MQ-9 Reaper, струват десетки милиони долари и дори страни, които биха могли да си позволят подобна технология, е малко вероятно да се опитат да я придобият. Вашингтон одобрява военни продажби само на няколко избрани правителства.

Турски пилоти на дрона в контролна станция в Северен Кипър, декември, 2019 г.


Турски пилоти на дрона в контролна станция в Северен Кипър, декември, 2019 г.

Турция продава своето военно оборудване по-лесно. TB2 в момента се използва от поне 11 армии. Още няколко държави очакват доставка, включително Полша – първата страна от ЕС, купила дронове.

Полският президент Анджей Дуда (клакнел, с черна маска) разглежда "Байрактар" в Турция, месец май, 2021 г.


Полският президент Анджей Дуда (клакнел, с черна маска) разглежда „Байрактар“ в Турция, месец май, 2021 г.

Цената за един „Байрактар“ не е обявена публично, но литовските организатори на неотдавнашната кампания за групово финансиране предполагат, че 5 милиона евро са достатъчни за един самолет. Не е ясно дали придружаващата командна станция ще бъде купена заедно с дрона.

Арменски войник гледа към прелитащ "Байрактар", октомври, 2020 г.


Арменски войник гледа към прелитащ „Байрактар“, октомври, 2020 г.

Дроновете TB2 са били използвани от Турция в това, което тя нарича „контратерористични“ операции срещу кюрдски „екстремисти“ и във все още продължаващата гражданска война в Либия.

Но тяхното разрушително въздействие беше най-видимо по време на конфликта през 2020 г. в Нагорни Карабах, когато такива дронове бяха използвани от Азербайджан срещу арменски сили. Бяха публикувани десетки видеоклипове от Азербайджан, които показват арменски бойци, които бягат, докато ракети летят към превозните им средства. В предишни войни те биха били в безопасност извън полезрението на вражеските войски.

Ракети, носени от киргизстански "Байрактар".


Ракети, носени от киргизстански „Байрактар“.

Арменски военен, с когото Радио Свободна Европа разговаря през 2020 г., каза, са се чували прелитащи дронове непрекъснато по време на масивната азербайджанска офанзива. Арменските войници са били принудени да ходят сами на открито като единствената „защита“ срещу самолетите „Байрактар“, тъй като не си струва дронът да стреля срещу един единствен войник.

Украински самолети "Байрактар"


Украински самолети „Байрактар“

Въздействието на TB2 в конфликта в Украйна първоначално изглеждаше значително. Киев публикува няколко видеозаписа с унищожени големи цели, включително руски военноморски кораби.

Подобни записи обаче не са публикувани скоро, а руската армия твърди, че е свалила десетки безпилотни самолети. Украинският президент Володимир Зеленски наскоро намекна, че бавният, лесно откриваем дрон може да се е превърнал в лесна мишена за руските зенитни системи.

„С цялото ми уважение към „Байрактар“ и към всяка техника, ще ви кажа честно, това е различна война. Дроновете може да помогнат, но няма да са определящи“, каза той на пресконференция пред журналити.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .