Снимка: Bloomberg |
През 2018 г. китайска държавна компания купува италиански производител на военни дронове. Малко след това тя започва да изнася ноу-хау и технологиите на компанията – които са използвани от италианските военни в Афганистан – за Китай, разказва The Wall Street Journal.
Италианските и европейските власти не са знаели за сделката, което показва как Пекин заобикаля слабия надзор над инвестициите в Европа, за да придобива чувствителни технологии.
Италианските власти разследват придобиването от 2018 г. на Alpi Aviation от регистрирана в Хонконг компания, която според тях е прикритие за китайската държава и е била в процес на трансфер на техническата и интелектуалната собственост на компанията на нов производствен обект в Китай.
Придобиването пасва на модел, казват анализатори, при който китайски държавни компании, използвайки привидно частни фиктивни фирми като прикритие, купуват други със специфични технологии, които след това се изместват към нови съоръжения в Китай.
„Това си е като по учебник“, казва Яп ван Етен, главен изпълнителен директор на холандската компания за икономическо разузнаване Datenna, която следи китайските инвестиции в Европа. „Това е стратегия на китайската държава, прокарвана от китайското правителство“.
Европа засилва контрола над инвестициите след вълна от китайски придобивания. През 2018 г. Европейският съвет създаде нова рамка за надзор. Но крайната отговорност лежи в ръцете на националните правителства, които трябва да балансират своето желание за инвестиции с опасенията за сигурността и не могат да да следят сделките на всяка компания.
„Трябва да сме сигурни, че те [компаниите] не се оказват в ръцете на онези, които се опитват да подкопаят международния ред или демократичните ценности на Запада“, каза Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия.
САЩ засилиха авторитета на своя междуведомствен панел, който преглежда инвестициите, разширявайки правомощията му да проучва сделки, които не са били предадени за преглед, и засилвайки фокуса му върху Китай. В Европа самите компании обикновено са задължени да съобщят за съответните чуждестранни придобивания за официален преглед, например когато включват теми като сигурност. Самоотчитането позволява някои сделки да останат незабелязани.
Италианските власти казват, че са попаднали на китайските връзки с Alpi по време на друго разследване. Компанията, базирана в северноиталианския град Порденоне, произвежда леки самолети и мини дронове, наречени Strix. Дроновете, които са били ползвани от италианските военновъздушни сили в Афганистан, могат да бъдат носени в раница, да бъдат разгръщани бързо от един оператор и да предоставят наблюдение дори през нощта, сочи информация на сайта на компанията.
Alpi се появява на радара на италианската финансова полиция два пъти от 2009 г. насам на фона на подозрения, че е продала части за самолети и дронове на Иран в нарушение на ембаргото. Властите също разследват компанията по обвинения в незаконна употреба на летище. Alpi отрича неправомерни действия, заявявайки, че не е продавала никаква технология на Иран, която да може да се ползва за военни цели.
Полицията казва, че двете претърсвания на офисите на Alpi тази година са разкрили връзката с Китай. През юли 2018 г., казват те, компания на име Mars Information Technology, регистрирана в Хонконг два месеца по-рано, е закупила 75% дял от Alpi за 4 млн. евро, а след това е инвестирала още 1,5 млн. евро в нея. Според полицията това е значително над реалната стойност.
Те са проследили собствеността на Alpi от Mars чрез мрежа от посредници до две компании, контролирани от китайската държава: China Railway Rolling Stock (CRRC) – държавен жп гигант, и инвестиционна група, контролира от местното правителство на Уси, град близо до Шанхай. Това е довело полицията до заключенията, че Mars е фиктивна компания, създадена, за да се доведе Alpi под контрола на китайското правителство.
„Това очевидно е било хищническа инвестиция в технология… и този тип инвестиции в този сектор е забранен от италианския закон“, казва полковникът от финансовата полиция Стефано Коментучи, който ръководи разследването.
В свое изявление Alpi отрича да е нарушила законите за трансфер на стратегическа информация и технологии извън страната. Компанията казва, че продажбата на дял от компанията е била прозрачна и на реална стойност, но отказва допълнителни коментари.
CRRC не е отговорила на исканията за коментар, а Mars и властите в Уси не са били открити за такива.
Новите собственици не са дълбоко скрити. Datenna също е проследила собствеността, използвайки публични източници. Международната правна фирма Dentons е публикувала на сайта си през 2019 г. ролята си при консултирането на сделката, посочвайки CRRC и Уси като собствениците. Юристът на Dentons, участвал в сделката, е отказал коментар.
Полицията казва, че е открила доказателства, че Alpi e преговаряла с перспективни купувачи, преди сделката да бъде завършена за трансфера на ноу-хоу и технологиите на Alpi в Китай. Прехвърлянето на военни технологии и производство извън страната изисква разрешение от италианското правителство.
Плановете за преместване на производството във високотехнологичен хъб близо до Уси са се ускорили след избора на ново управление, състоящо се от трима китайски изпълнителни директори и трима италиански, казва полицията. Властите на Италия разследват дали Alpi вече е прехвърлила технологията и е започнала производство в Китай.
Според полицията през 2019 г. Alpi е изправила военен дрон в Китай за повече от година, фалшиво описвайки го като „радиоуправляем модел на самолет“, предназначен за панаир на внос в Шанхай, който е продължил пет дни.
Прокуратурата твърди, че шестимата изпълнителни директори са нарушили италианските закони за износа на военно оборудване. Правителството на Италия е стартирало и разследване дали е трябвало да бъде уведомено за продажбата. То има право да налага вето върху придобивания от неевропейски купувачи на компании, които се смятат за стратегически в сектори като отбрана и комуникации.
Според анализатори Пекин използва подобни покупки, за да таргетира конкретни нужди, например полупроводници, и да намали зависимостта си от чужди технологии.
По-рано тази година италианското правителство използва правото си на вето, за да спре продажбата на дял от 70% от базирания в Милано производител на оборудване за полупроводници LPE на китайска компания.
Защо Alpi е била придобита дронове в света. САЩ – лидер при военните дронове, се отказа от чуждестранни продажби, позовавайки се на опасения за разпространение.
Китай е имал интерес не толкова към самите дронове, колкото към конкретен елемент, например сензора за нощно виждане или технология за свързване на данни, смята Дъглас Бари, старши сътрудник за военновъздушната дейност в International Institute for Strategic Studies в Лондон.
Ако CRRC се интересува да стане играч при дроновете, софтуерът на италианското устройство може да осигури основата, от който да се разширява, казва той.
„Знаем колко технологично придобиващ е Китай“, казва Бари. „Те са там, навън, „всмуквайки“ компании“.
източник https://www.investor.bg/…………