Как Тръмп ще опита да сложи край на войната в Украйна

Новият президент на САЩ Доналд Тръмп ще има значително влияние върху това как ще се развие войната в Украйна. Но въпросът как смята да го използва остава отворен.

По време на речта си при встъпването си в длъжност на 20 януари Тръмп каза, че иска да остане в историята като „миротворец“, а по време на предизборната си кампания обеща бързо да сложи край на войната в Украйна. Въпросът е как планира да го направи.

Според анализатори той има два възможни пътя напред.

Единият е да засили натиска върху Русия с нови санкции и увеличаване на военната помощ за Украйна.

Тръмп не изключи възможността да наложи нови санкции върху Русия, ако руският президент Владимир Путиноткаже да преговаря в изказване във вторник.

Другият е е да притисне Украйна – която вече се сблъсква с недостиг на хора, оръжия и боеприпаси на фронта – да седне на масата за преговори, като спре ключовата военна подкрепа и я принуди да сключи мирно споразумение при неизгодни условия – възможност, която Киев и повечето западни столици смятат за най-лошия сценарий.

Подходът на Тръмп към дипломацията доведе и до опасения, че той може да сключи сделка с Путин през главата на Украйна.

„Все още има опасения, че Тръмп ще сключи сделка с Путин и след това ще каже на Украйна, че трябва да я приеме, или в противен случай ще спре американската помощ за Украйна“, каза Мари Дюмулен, бивш френски дипломат, а сега анализатор в Европейския съвет за външна политика.

„На този етап всеки вариант все още е възможен“, каза тя.

Ще сключи ли Тръмп сделка с Путин

Както Путин, така и украинският президент Володимир Зеленски дадоха знак, че са отворени за преговори. Но не е ясно дали Киев и Москва са готови да направят компромиси.

Първоначално Путин искаше да превземе Киев и да назначи правителство, симпатизиращо на Москва. Кремъл държи и на исканията си да запази обширни части от окупираната украинска територия и да ограничи размера на украинската армия.

Тези условия не са приемливи за Украйна, която иска възстановяване на територията си в международно признатите си граници и изтегляне на руските войски. Зеленски каза, че би могъл да бъде отворен за замразяване на войната по сегашната фронтова линия в замяна на път към членство в НАТО. Но това е условие, което Русия преди е отхвърляла.

Тръмп се стреми да използва отношенията си с Путин, когото в миналото похвали като „умен“ стратег, и каза, че планира да се срещне лице в лице с руския лидер.

„От гледна точка на президента Тръмп не можеш да сключиш сделка, ако нямаш някакъв вид отношения и диалог с другата страна. И ние абсолютно сигурно ще установим това през следващите месеци“, каза Майк Уолц, съветник по националната сигурност на Тръмп, в интервю на 12 януари.

Тръмп отново спомена личните си отношения с руския лидер, когато говори пред репортери в Белия дом на 20 януари, като каза, че се разбира „чудесно с [Путин]“.

„Надявам се, че той иска да сключи сделка“, каза Тръмп.

Той обаче отправи и критики, което е сигнал, че може да използва както моркова, така и тоягата в опита си да сключи сделка с Москва.

„Мисля, че [Путин] унищожава Русия, като не сключва сделка“, каза Тръмп. „Мисля, че Русия ще има големи проблеми.“

Олександър Моцик, бивш посланик на Украйна в САЩ, каза пред Радио Свободна Европа, че Киев трябва да бъде подготвен за засилване на дипломатическите контакти между Москва и Вашингтон и да не се изненадва от тях.

„Първият етап ще бъде Украйна и Русия да говорят поотделно със Съединените щати“, каза той. „След това Съединените щати ще разгледат позициите на двете страни и въз основа на това ще могат да направят някои предложения.“

С какви инструменти разполага Тръмп

Тръмп обаче може да се сблъска с трудности да привлече Русия на масата за преговори.

Въпреки тежките загуби, понесени от Русия на бойното поле, Путин вярва, че печели в Украйна и няма голям стимул да отстъпва, казват анализаторите.

Това може да накара Тръмп да потърси начин да упражни натиск, а това може да включва налагането на по-строги санкции върху руската икономика.

В изказване пред журналисти в Белия дом на 21 януари Тръмп не изключи тази възможност.

„Така звучи“, каза той в отговор на въпрос дали Вашингтон ще наложи нови санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря.

Администрацията на досегашния президент на САЩ Джо Байдън наложи най-разрушителните санкции върху петролната търговия на Русия от всички западни сили досега. Тръмп би могъл да се опита да допълни тези мерки.

Новият финансов министър Скот Бесент каза по време на изслушване в Сената на 16 януари, че „100 процента“ подкрепя засилването на санкциите срещу руските производители на петрол, за да накара Москва „да седне на масата“, ако Тръмп поиска това.

Държавният секретар Марко Рубио каза пред Сената, че санкциите – както прилагането, така и отмяната им – биха могли да влязат в разговорите за прекратяване на войната в Украйна, която продължава вече почти три години.

Макар да заяви, че както Русия, така и Украйна ще трябва да направят „отстъпки“, за да се постигне мирно споразумение, Рубио каза, че „санкциите и свалянето им“ ще „трябва да бъдат част от този разговор, за да се постигне решение“.

Тръмп би могъл да окаже натиск върху Путин за преговори, като заплаши с увеличаване на военната подкрепа за Украйна.

Не е ясно дали Тръмп би избрал този път. По време на предизборната кампания той допусна възможността да спре финансовата подкрепа за Украйна, а по време на встъпителната си реч критикува администрацията на Байдън за „неограниченото финансиране на защитата на чужди граници“.

„Русия никога не е сигнализирала за готовност за компромис“, каза Дюмулен.

„Основните възможности на Тръмп са да приеме условията на Москва или да се стреми да ги промени“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036