Новина от Пекин: Китайски петролни компании за първи път в историята са добили от океанското дъно в Южнокитайско море „горящ лед“ – съединение на вода и природен газ, което се превръща в кристален материал под високо налягане и излагане на ниски температури. Това съобщиха от Централната китайска телевизия, цитирана от ТАСС.
[ad id=“263680″]
„Фактът, че ние бяхме в състояние успешно да извършим този добив на минерали, показва, че по отношение на теоретичната рамка и свързаните с нея технологии Китай постигна безпрецедентен успех в тази област. Това означава, че страната ни застана начело в производството на „горящ лед“. Голямото събитие е подобно на шистовата революция в САЩ като резултат за нова енергия на бъдещето.“ Коментират от китайската служба за геоложки проучвания.
[ad id=“218548″]
Пробите са взети от дълбочина 1,2 километра. 200-метровият подводен кладенец се намира 285 км югоизточно от Хонконг.
Според заместник-главния инженер на отдела за геоложки изследвания на Китай, към днешна дата са добити 120 кубически метра от „горящия лед“. Съдържанието на метан е 99.5%. „Ние работим в продължение на 8 дни, а всеки ден получаваме от дъното на не по-малко от 10 хиляди кубически метра.
До 35 хиляди куб.м. „Ice гориво“ може да се произвежда по този начин.
Според участниците в проекта, един куб.м. такова вещество е еквивалентно на 160 куб.м. природен газ в газовата фаза: Със 100 л газ автомобил минава 300 km, а със 100 литра „горящ лед“ – 50 000 км.
Превод: ЗАРАТА