Преди две години голяма част от банките в Германия са имали практиката да предлагат отрицателни лихвени депозити на физически лица. Това може да се установи и в България, но сега единствено малка банка начислява отрицателна лихва по депозитите, но за суми над 50 хил. лева. Това коментира Десислава Николова, финансов анализатор в Moitepari.bg в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“.
Тя съобщи, че четири банки са преустановили предлагането на срочни депозити
„Отрицателните лихви по срочните депозити за бизнес клиенти от години са факт. Големите банки поставят начало на процеси, провокирани от политики на централните банки да вливат пари в икономиката. Някои от банките предлагат различни стратегии, за да прехвърлят разходите, които заплащат на БНБ върху свръх резервите си“, поясни тя.
По думите й, ако трябва да се търси кой е по-добър вариант от това да се преустановява предлагането на депозит заради свръхликвидността или да се наложи отрицателна лихва – първият вариант е по-добър във всички случаи.
Според Николова, количествените улеснения на големите централни банки са довели до това да се видят ниски, нулеви и отрицателни лихви по депозитите. Отрицателните депозити за физическите лица представлява репутационен риск заради недоволството на голяма част от клиентите и е породено от средата, в която функционират банките и тяхната свръхликвидност.
Николова посочи, че от последната статистика на БНБ се разбира, че през август домакинствата, фирмите и нефинансовите предприятия отчитат сериозен спад на депозити с 50% на месец и на годишна база.
„Няма риск от намаляването на обема на спестяванията в банковата система, тъй като преди години сме отчитали постоянен ръст с привлечени средства“, каза още експертът.
Преди броени дни представители на търговските банки са изготвили предписание за увеличаване на антицикличния капиталов буфер, който в банковата система може да послужи за защита на потенциални загуби, произтичащи от цикличен системен риск в периода на прекомерен кредитен растеж.
„Размерът се увеличава от 0,5% до 1%. Това е сигнал, че съществуват потенциални рискове, които трябва да бъдат взети в предвид, когато правите покупка на имот при тези цени в момента“, предупреди Десислава Николова.
По думите й, по-високата инфлация, която се наблюдава в момента, се дължи на поскъпването на голяма част от енергийните суровини и това се отразява на всички услуги. Друг фактор, който също спомага за повишаването на инфлацията, е свитото потребление на домакинствата.
„Индексът на потребителските цени не отразява реалната инфлация, която всеки от нас усеща“, потвърди експертът.
Николова смята, че причините за намаляването на малките депозити се обяснява с това, че българите стават все по-бедни и малката сума не може да бъде инвестирана в нещо конкретно.
Тя е на мнение, че промени в политиката на Европейската централна банка не се предвиждат в близките една-две години, съответно лихвите по кредитите няма накъде повече да падат, защото са достигнали своя минимум.
„Инфлацията като размер не е висока, но очакванията на пазарните субекти предопределят инвестиционните начинания. Когато самите очаквания са високи, това води до доста по-голямо нарастване на цените заради търсенето“, анализира ситуацията експертът от Moitepari.bg.
Тя потвърди, че българите не познават все още добре възможностите на инвестиции, затова се насочват към закупуване на имоти, докато има алтернативи със сериозна доходност.
„Голяма перспектива е инвестирането в суровини във високо технологичния сектор – платина, злато, мед и калай, където доходността за последните 20 години е около 10%“, съветва вложителите тя.
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Има ли признаци за надуване на балон на ипотечните пазари? Какво ще бъде поведението на спестителите при ускоряване на инфлацията? Какви са очакванията за лихвените проценти в политиката на ЕЦБ?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
източник https://www.investor.bg/…………