Словашкият премиер Роберт Фицо се върна начело на държавата за трети път, след като спечели изборите през есента на миналата година. Той обаче не се добра до мнозинство и формира правителство с крайни националисти.
В понеделник Фицо каза, че отстъпването на част от украинската територия на Русия е единственият начин за прекратяване на войната и повтори, че е против членството на Украйна в НАТО и ще наложи вето.
Миналата седмица словашкият премиер подкрепи и унгарския премиер Виктор Орбан в блокирането на пакета от 50 милиарда евро (99.30 милиарда лева) помощ от ЕС за Украйна. Преди това Фицо обяви спиране на сериозната военна помощ на Словакия на Украйна.
Какво точно казва и прави Фицо?
Думите с които Фицо мотивира действията си сега са същите, като в предизборната му кампания. Те повтарят наративите на Путин, с които руският президент оправдава войната. Преди планираната среща на словашкия премиер с украинския премиер Денис Шмигал в сряда ( 24 януари), Фицо повтори несъгласието си с кандидатурата на Украйна да се присъедини към НАТО.
„Ще му кажа, че съм против членството на Украйна в НАТО и че ще му наложа вето. Това би било само основата за трета световна война, нищо друго. Украйна не е независима и суверенна държава, а е под тотално влияние и контрол на Съединените американски щати“, каза той. Според Фицо Украйна е една от най-корумпираните страни в света.
„Трябва да има някакъв вид компромис. Какво очакват те, че руснаците ще напуснат Крим, Донбас и Луганск? Това е нереалистично“, каза Фицо пред словашката обществена телевизия RTVS.
Преди седмица ЕС разреши на Словакия още една година да внася руски петрол, да го преработва и изнася за Чехия. Това беше едно от първите искания на Фицо.
Освен това правителството му има план за промени в наказателния кодекс на страната. Той включва премахване на специалната прокуратура, която се занимава с тежки престъпления като подкупи и организирана престъпност.
Кой е Роберт Фицо?
Роберт Фицо е роден на 15 септември 1964 г. в град Тополчани в югозападната част на област Нитра. През 1986 завършва право в университета „Коменски“ в Братислава. Става член на Комунистическата партия на Чехословакия през 1986 г. След кадифената революция от 1989 г. и падането на комунистическия режим в Чехословакия Фицо влиза в Партията на демократичната левица (SDL), наследник на Комунистическата партия на Словакия.
През 1992 г. е избран за депутат за първи път. От 1994 г. до 2000 г. Фицо представлява Словакия като юридически съветник в Европейския съд по правата на човека, но губи всичките 14 дела, които води.
През 1998 г. е избран за заместник-председател на SDL. Същата година, той напуска партията и остава независим депутат с голяма популярност. Фико става един от основателите и лидер на „Посока – Социална демокрация“ (СМЕР). Между 2002 и 2006 г. СМЕР е основната опозиционна партия в словашкия парламент. През 2004 г. тя се слива с почти всички леви партии, включително и с партията-майка SDL. След победата на парламентарните избори през юни 2006 г. сформира правителствена коалиция и Фицо става премиер.
На 4 април 2012 г., СМЕР печели 83 от 150 места в парламента и сформира еднопартийно правителство, като Роберт Фицо става премиер. На парламентарните избори през 2016 г. СМЕР зае първо място, но спечели само 49 места от общо 150, и Фицо оглавява коалиционно правителство.
Защо Фицо си тръгна веднъж?
Роберт Фицо подава оставка през март 2018 г. след убийството на журналиста Ян Куциак и годеницата му Мартина Кушнирова. Те бяха застреляни през февруари 2018 г. в дома си. Убийството предизвика най-големите улични протести в Словакия от падането на комунизма през 1989 г. Демонстрациите доведоха до оставката на тогавашния премиер Фицо, на вътрешния министър Роберт Калиняк и на шефа на полицията Тибор Гашпар.
Последният материал на Куциак е за връзките между приближени на премиера Роберт Фицо и италиански предприемачи, свързани с мафията. Малко преди убийството си журналистът разбрал, че Мария Трошкова, съветничка и приближена до Фицо, била бизнес партньор на италиански мафиот, който живеел в Източна Словакия. Фицо отрича.
Бившият военен Мирослав Марчек призна, че е убил Куциак.
На 30 септември 2023 г., за СМЕР гласуваха най-много словаци – 23%. Фицо сформира ново правителство с коалиционни партньори – лявоцентристката „ХЛАС“ и националистическата Словашка национална партия. Трите партии разполагат с мнозинство от 79 места в 150-местния парламент.
Мрази ли Фицо Украйна?
Зад думите и действията на Фицо може да има и силен личен елемент. Според история, разказана от Политико, той наистина мрази Украйна, защото се чувства унижен от Юлия Тимошенко през 2009 г.
През 2009 г. Фицо е първи мандат министър-председател на Словакия. На 7 януари същата година дългогодишният спор между Русия и Украйна за природния газ прерасна в криза и руският газ спря да тече през Украйна към страните от ЕС. Прекъсването на доставките струва на словашката икономика около 100 млн. евро на ден, тъй като заводите са принудени да спрат работа. Отчаяният Фицо се обажда на Владимир Путин, който тогава е министър-председател на Русия, и на украинския министър-председател Юлия Тимошенко.
На 14 януари словашка делегация, водена от Фицо, каца в Киев и са накарани да чакат три часа. За тяхна на изненада на започната среща има и медии. Пред камерите Тимошенко в продължение на 20 минути напада Фицо за това, че е взел страната на Москва в газовия спор.
„Това беше абсолютно неприятна ситуация. Фицо беше червен от гняв. Беше катастрофа“, каза високопоставен словашки служител, запознат със случилото се през 2009 г., който говори при условие на анонимност. „Той беше унизен.“
След това словаците са посрещнати от Путин на изискана церемония в пищната зала „Свети Георги“ в Кремъл. По-късно Фицо започна да заема открито анти украинска позиция“, казва Александър Дулеба, старши сътрудник в Словашката асоциация за външна политика пред политико.
„Той каза, че не е необходимо да подкрепяме украинците, Украйна няма нужда от нас, те не водят сериозни разговори с нас. Това е лично. Въпреки, че газът тръгва по тръбите на 20 януари, горчивият вкус от тези преживявания в Киев остава“.
Наистина ли Фицо ще спре оръжията за Украйна?
Само ден след като беше избран за премиер Роберт Фицо обеща да доставките на оръжие за Украйна „и ще изпраща само хуманитарна помощ на Киев“. В понеделник той каза, че Братислава ще продължава да изпраща системи за обезвреждане на мини и дизелови генератори – но не и оръжия от армията или държавните резерви на Словакия.
Фицо спря планирания 14-ти пакет с помощ за Киев за над 40 милиона евро, който включваше прехвърляне на голямокалибрени боеприпаси, зенитни ракети, минохвъргачки и мини. Словакия дари на Украйна дори изтребители МиГ-29 и ПВО установки КУБ и получи оферта от САЩ за хеликоптери Bell AH-1Z Viper с две трети отстъпка от цената.
Наблюдатели обаче смятат, че Словакия ще продължи да изнася оръжие за Украйна, като от това ще се възползват олигархическите кръгове около СМЕР. Преди седмица словашкият парламент подкрепи поправка, която дава право на Министерството на отбраната да одобрява износа на оръжие.
До сега ветото върху износа на оръжие принадлежеше на външното министерство и разузнавателната служба SIS. Министър на отбраната и вицепремиер в новия кабинет на Словакия е близкият на Фицо Роберт Калиняк.
„Олигарсите от отбранителния сектор, които стоят зад СМЕР, печелят много от това, че могат да продават продуктите си в Украйна, и винаги е било ясно, че те ще продължат с доставките си“, каза пред Политико Ярослав Над, министър на отбраната на Словакия по време на предишното правителство.