Комисията по култура в СОС иска да прати МОЧА в музей, бил и опасен

Комисията по култура в СОС иска да прати МОЧА в музей, бил и опасен

Предизборно, с подкрепата на общинските съветници от партия ГЕРБ и по предложение на „Демократична България“, Комисията по култура и образование в Столичен общински съвет реши да премахне Паметника на съветската армия в София (МОЧА), предаде бТВ.

Според доклада, който е от преди 3 години, но се внася сега, идеята е Паметникът да бъде преместен в държавен имот, музей.

Монументът се намира в Княжевската градина, край бул. „Цар Освободител“, непосредствено до Орлов мост и Софийския университет. Висок е 37 м и заема 6 дка.

Общинският съветник Марта Георгиева изнесе мотивите пред комисията. Като част от Инициативата за премахването на Паметника тя поясни, че е установено, че „това не е паметник и не е под защита на международни договори, освен това е опасен“. Георгиева изтъкна, че искането за премахването е от 1993 г., но неприето от СОС, защото е бил държавна собственост.

Мотивите на „Демократична България“ бяха още, че искането за премахване е било поставено още на първото заседание на Столичен общински съвет, че паметникът е изграден с пропагандна цел, като причина сега бе изтъкната и войната, предизвикана от Русия в Украйна.

Борислав Игнатов от ДБ поясни, че се предлага главният архитект да проведе конкурс, да се изработи Подробен устройствен план (ПУП) и мястото да стане детска градина.

Още по темата

26 фев 2023 18:20

477

9 ное 2022 10:18

447

16 окт 2022 16:24

111

Докладът получи подкрепа от съветниците от ГЕРБ, преди дни „за“ се изказа и лидерът Бойко Борисов.

БСП обяви, че всички съветници в Комисията – трима, ще напуснат заседанието и няма да гласуват. За тях това е предизборна битка и са категорични, че „войната на паметниците няма да реши войната в Украйна“.

Кметът на „Средец“ Трайчо Трайков обясни, че премахването на Паметника е наложително, тъй като архитект е установил, че „желязно укрепление“, което се намира вътре в паметника, го няма и това го прави опасен.

По време на дискусията бяха оспорени историческите факти за „нахлуването на Освободителя – Русия в България“.

Гласуването показа всички „за“ единодушно.

Докладът ще се гледа и утре на заседанието на Комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. След това ще се гласува и от Столичен общински съвет.

https://www.dnes.bg/