Кораб, снабдявал руските военни в Сирия, потъна в Средиземно море след взрив на борда

Експлозия в машинното отделение потопи руския товарен кораб „Урса Майор“ („Голямата мечка“) в Средиземно море, става ясно от съобщение на ситуационно-кризисния център към руското външно министерство, разпространено във вторник в Телеграм.

Това става факт на фона на падането на режима на Башар ал-Асад в Сирия, което принуди Русия да започне да изтегля военните си сили от страната. Според информация на украинското разузнаване, цитирана от руското независимо издание „Медиазона“, потъналият кораб е превозвал товари, предназначени за руските военни сили в Сирия.

Официалното съобщение от Москва уточнява, че плавателният съд е потънал във водите между Испания и Алжир и двама души от екипажа му са изчезнали

Произведеният през 2009 г. кораб „Урса Майор“ е час от флота на „Оборонлогистика“ – компания, която са занимава с военностроителните операции на руското външно министерство, предаде БТА.

По информация на фирмата корабът е плавал за руското далекоизточно пристанище Владивосток с два гигантски пристанищни крана, закрепени за палубата му. Екипажът му се е състоял от 16 души, всички – руски граждани. 14 от тях са били спасени и извадени на испанското крайбрежие, а двама са в неизвестност.

Руският новинарски сайт life.ru публикува видеозапис от 23 декември, чиято достоверност обаче не е потвърдена официално. На него се вижда, че кораб, който прилича на „Урса Майор“, е силно наклонен надясно, а носът му е много по-издигнат над водата от нормалното.

Испанският информационен бюлетин „Еспаньол“ съобщи, че членовете на екипажа на „Урса Майор“ са били евакуирани в испанското пристанище Картахена, като няколко кораба, включително един на испанския флот, са участвали в спасяването на моряците. Според „Еспаньол“ руският кораб е трябвало да достигне Влдивосток на 22 януари.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036