Снимка: Bloomberg LP |
Газът от САЩ е в пъти по-евтин, но проблемът е, че в момента търсенето е много голямо, смята българският премиер Кирил Петков. „Всички искат, защото виждат, че газовите доставки от Русия са много рискови, дори и да не им е спрян газът, те не знаят какво ще се случи следващия месец“, допълни той.
Пред „Нова телевизия“ премиерът посочи, че цената на газа в САЩ в момента е около 26 долара за мегаватчас, а на пазарите в Европа – около 100 евро за мегаватчас. Цената на руския природен газ е около 71-72 евро за мегават, коментира още Петков.
Този голям марж означава, че въпреки увеличените разходи за пренос, втечняването и регазификацията, както и таксите за доставката, цената на втечнения газ от САЩ дори може да бъде по-ниска.
След посещението на Кирил Петков в САЩ е станало ясно, че България има опции по отношение на газа. Цената му, ако не е по-ниска, поне е еквивалентна на тази на „Газром“, допълни още премиерът.
Договорите за доставката на два танкера втечнен газ от САЩ за България са подписани директно с американска компания, но Петков отказа да посочи коя е тя, защото условията за нас са много добри и не иска да я постави в конфликт с други клиенти. Корабите вече са тръгнали към България и е къде ще акосстират, както и каква е цената доставките.
Кирил Петков анонсира още, че от 1 юли България ще получава газа от Азербайджанв пълния му договорен обем, независимо дали новата връзка с Гърция (IGB) е готова. Споразумението между двете страни вече е подписано, гарантира още премиерът.
Припомняме, че предишното ръководство на „Булгагаз“ коментира, че преди да е готов интерконекторът между Комотини и Стара Загора, Азербайджан няма да ни доставя договорения газ в пълен обем. В договора, подписан преди близо десетилетие, като входна точка на газа беше посочена именно IGB. Заради това условие в договора досега Азербайджан доставяше около 1/3 от договорените 1 млрд. куб. метра природен газ годишно.
Подписаното споразумение обаче е показало, че трасето не е било фактор, допълни още Петков.
Премиерът отбеляза още, че има принципно съгласие от ЕК, че България също ще получи дерогация по отношение на петролното ембарго за Русия.