Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Правителството ще осигури около 1,5 млрд. лв. през следващите месеци като компенсация заради високите цени на електроенергията и природния газ, заяви премиерът Кирил Петков след днешното заседание на Народното събрание.
„Ще има подкрепа от близо 1,5 млрд. лв. в следващите месеци за подпомагане на овладяването на кризата с цените на енергията“, посочи Петков.
Той обясни, че 1,3 млрд. лв. ще отидат за компенсации заради високите цени на тока, а останалите 200 млн. – за цените на газа.
„Влизаме в много силна подкрепа в тази посока. Правим го по начин, по който най-малките бизнеси да бъдат подпомогнати по най-добрия начин. Ще избегнем възможността да подпомагаме бизнеси, които вече са успели да намалят своя риск и цените са им ниски, да не получават всички наред едни и същи помощи“, допълни още премиерът.
Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев каза, че за част от мерките, които са на база на съществуващата програма срещу високите цени на електроенергията, вече има получена нотификация от Европейската комисия (ЕК), така че помощите за декември могат да бъдат разплатени по тази програма. За другите мерки правителството предвижда да получи много бърза нотификация от ЕК. Василев отбеляза, че това е общоевропейски проблем и се действа изключително бързо на ниво ЕК, за да се одобряват различните схеми за подпомагане. Помощите за декември се очаква да бъдат получени на 6-7 януари, отговори вицепремиерът на въпрос на БТА.
Министърът на енергетиката Александър Николов добави, че енергийното ведомство ще продължи да обсъжда с бизнеса всички проблеми в сектора и ще се наблюдава динамиката в цените. „Нека да се започне да се приема енергийната система като нещо, което е дългосрочно и следва да бъде управлявано по този начин, а не на база много волатилни цени и отклонение от пазара“, посочва Николов.
Според него основната консумация и това, което води до рязко повишаване на електроенергията в пикови часове, е типът консумация на конкретни небитови потребители. Затова мерките, които се вземат, са с цел да омекотят удара до степен, до която ще може и бизнесът да съдейства да се премине през този тежък период.
„Няма как едностранно да се справим с всички проблеми“, изтъкна енергийният министър.
Той допълни, че в случай че цените на тока продължат да растат това означава, че дивидентите, които ще получат държавните енергийни дружества, които са под шапката на Българския енергиен холдинг, ще бъдат с по-голям размер. Ако т.нар. свръхпечалба продължи да нараства, ще бъде направен допълнителен анализ и при необходимост ще бъдат платени допълнително пари.
Николов коментира, че всички мерки се предприемат с цел да има устойчивост както за бизнеса, така и за битовите потребители.
На брифинг пред журналисти вчера Николов обясни, че компенсациите за бизнеса за декември ще се изчисляват като 75 на сто от разликата между базовата цена 185,59 лв. за мегаватчас и реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) за съответния месец, но не повече от 30 процента от реалната борсова цена за юли. Този вид подпомагане на бизнеса е на обща стойност около 940 млн. лв. до края на периода, посочи той. Схемата за подпомагане на мрежовите оператори за технологичните им разходи е на обща стойност 350 млн. лв.
По думите на Николов това ще предотврати натрупването на допълнителен дефицит в системата, който иначе би трябвало да бъде платен от всички потребители. Потребителите на природен газ на регулирания пазар ще бъдат компенсирани с общо 200 млн. лв.
източник https://www.investor.bg/…………