Има много неизвестни около заявката на служебния кабинет за провеждане на държавния търг за LNG, но ако се откажем от досегашните договорени количества за природен газ, то със сигурност няма достатъчно време да се договорят нови, които да подсигурят пълното потребление. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.
Експертът посочи, че в момента получаваме по-високи количества синьо гориво от Азербайджан по силата на дългосрочен договор. Според него сме далеч от ситуация, в която трябва да се изпада в паника, но той съветва да се предприемат бързи и решителни действия за осигуряване на необходимите количества газ за зимата.
„Причина за паника няма, но това не означава, че трябва да се успокоим и да се пуснем по течението. Още през април споменах, че има достатъчно време, възможно е да се договорят необходимите количества, да се осигури капацитет, тоест да сме наясно как ще бъдат транспортирани, но все пак са необходими решителни и бързи стъпки в тази посока, каквито през последните месеци или не са се случили, или се случват половинчато“, коментира Калоян Стайков.
Той напомни, че след като за „една-две седмици – от края на април до средата на май – „Булгаргаз“ успя да осигури спешно, необходимите количества, то със сигурност за няколко месеца може да направи същото и за отоплителния сезон“.
За това доколко цената на природния газ може да бъде предвидима експертът потвърди, че руската страна търси по всякакъв начин възможност да влияе на пазарните цени. „Видяхме редицата произволи от страна на Русия. В момента, в който пазарната ситуация малко се успокои, те си намират извинения да ограничат подаването на газ към Европа и съответно цените се увеличават”, поясни Стайков.
Икономистът е категоричен, че трябва да се търсим осигуряване на необходимите количества газ, но без да се разчита на „Газпром”. „Едно е да спрат доставките от Русия през лятото и да имаме достатъчно алтернативи да намерим заместващи количества, а друго е да спрат през зимата, както стана през 2009 година, когато ще бъде напълно невъзможно да се намерят нови доставки”, заяви той.
Що се отнася до договорените доставки и хода на преговорите, Калоян Стайков е убеден, че правителството и „Булгаргаз“ трябва да имат „малко по-отворена политика в това отношение, защото несигурността на пазарите и без това е висока и малко повече яснота може да ги успокои“.
Експертът потвърди, че тази година фокусът на газовите пазари, особено в Европа, е осигуряване на необходимите количества, а не толкова осигуряване на най-добрите цени.
Стайков смята за успех, че от юли получаваме пълните количества от Азербайджан. „Възможно най-скорошното пускане на интерконектора допълнително би облекчило ситуацията, защото би намалило ценовия натиск, но тази година най-важното нещо е осигуряване на доставки”, заяви Калоян Стайков.
Какво ще прави кризисният щаб, който бе назначен от служебното правителство, и кой влиза в него? Реалистична ли е поставената задача да се осигури предвидимост на цените? Какво точно знаем за договорените седем танкера? Може ли пазарът да бъде „наводнен с газ, ако държавата спре да се меси“?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.