Маестра Десислава Стефанова – магнетичната старозагорка в Лондон

Десислава Стефанова първият номиниран за званието „почетен гражданин на Стара Загора“, което се присъжда всяка година. Второто предложение е за Силвия Томова – художествен ръководител на Балетната трупа на Държавна опера Стара Загора. Третото – за проф. д-р Иван Божков, дългогодишен преподавател, ректор и председател на Съвета на настоятелите на Тракийски университет. Според правилника и тримата номинирани могат да получат заслуженото признание.

За маестра Десислава Стефанова казват, че магията й не е само в това, че с гласа си пленява, а в това, че заради този глас и заради личността й на педагог -омайник, съумява да накара толкова много хора от други нации да се влюбят не просто в нея, но и в България. Истински посланик на родината ни, на неподражаемия ни фолклор, тя е магнит, към който се прилепват хиляди. По някакъв начин тя ги прави българи в минутите, когато пее с тях или за тях.

Десислава Стефанова е създател и ръководител на Лондонския български хор за народни песни, основател и ръководител на Швейцарския български хор в Цюрих, преподавател по народно пеене в Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон, Великобритания. Номинацията за почетен гражданин на Стара Загора е направена от Инициативен комитет с председател друг почетен гражданин на Стара Загора акад. Кирил Тодоров, Александър Марулев, Kрасимира Манчева и Росица Ранчева.

За повечето старозагорци ангелогласната Деси Стефанова е позната. 50 души хор пеят великолепно, а над всички тях се извисява глас, който  не може да се обърка с друг, всякога  изящен и пленителен – този на  невероятната българка, родена в Стара Загора.

Дълъг е пътят й – от музикалното училище в родния град, през езиковата гимназия, през Детско-юношеския ансамбъл „Загорче” и Студентския ансамбъл „Зорница”, до певица и концертмайстор в Националния ансамбъл „Филип Кутев”.

Едно от най-ценните отличия за старозагорката е годишната награда на Държавната агенция за българите в чужбина „Българка на годината 2017“. обявена от вицепрезидента Илияна Йотова. В списъка на номинираните тогава личат имената на достойни българки, живеещи в Аржентина, Канада, Украйна, Италия, Румъния, Чехия, Хърватска, САЩ, Австрия, Испания, Норвегия, Кипър. Сред тях бе доайенката Мария Манолова – Мотейлова от Прага, която е сред основателите на чешката телевизия.

Грандамата на българския балет Силвия Томова – почетен гражданин на Стара Загора?

Който е слушал Десислава и Лондонския български хор, е наясно, че каквото и да се каже за нея, би било малко, разкриват фенове и приятели на старозагорката в Лондон. Изключителна професионалистка и омайница, тя съумява да пълни с почитатели редовно и с успех концертните зали на един от най-големите световни центрове, сред които Уестминстерското абатство, Ройъл фестивал хол, Ройъл Алберт хол, Кадоган хол, Барбикан хол. Българският глас звучи във филми като „Троя” с Брад Пит, „Атлантис”, „Бен Хур”, „Червената планета”, „Елизабет, кралицата – девица” (спечелил наградата „Айвър Новело” за най-добра телевизионна музика)… Концертира с рок-групата „Давс”. В репертоара на Десислава Стефанова и нейните хорове са вписани концерти в Англия, Уелс, Шотландия, България, Холандия и Швейцария. За 24-ти май 2015 г. Десислава Стефанова и Лондондският български хор представиха българската култура наред с Мистерия на българските гласове и Теодосий Спасов в Кадоган хол. През октомври 2016 година тя участва в концерти с виртуозния цигулар Найджъл Кенеди в Пловдив и София, а през ноември в 2016-та – отново с него, представи може би най-значителната българска изява в залата на Барбикан.

Удостоена е с почетния медал „Иван Вазов” на Държавната агенция за българите в чужбина, 2007 г., Сребърен почетен знак на МВнР за заслуги в популяризирането на българската култура в чужбина, 2011 г., Награда на Министерството на културата за български културен деец, допринесъл за популяризирането на българската култура в чужбина, 24 май 2014 година.

В днешните времена на пристрастяване към електронните игри е част от саундтрака на творенията на Майкрософт – HALO 4 и HALO 5. Участва във всяка българска изява – било благотворителна, било в посолството, било на фестивалите на българската култура в Лондон или другаде по света.

На добър час и този път, Маестра!