Твърди се, че микровълновите печки унищожават всички полезни вещества в нашата храна. Вярно ли е това?
[ad id=“225664″]
Отговорът е, не. Всъщност, микровълновите често запазват повече питателни вещества в храната в сравнение със стандартното готвене.
Приготвянето на храната като цяло унищожава полезните вещества в нея. Трябва да се вземат предвид няколко фактора, включително топлината, с която се обработва, количеството използвана вода, времето, за което се готви, както и за какви питателни вещества става дума. Така например фолиевата киселина и витамини B и C, които се срещат в зеленчуците, са най-много чувствителни на топлина и най-лесно разтворими във вода.
Микровълновите фурни използват по-малко топлина. Времето за готвене при тях също е по-малко. Именно поради тази причина те не оказват толкова силен разрушителен ефект върху храната.
Топлината принуждава витамините да приемат неактивна форма. Ако поставите храната в микровълновата и я нагорещите над точката на кипене, със сигурност ще окажете по-разрушителен ефект върху веществата, отколкото при стандартното готвене. Той обаче е значително по-слаб, ако периодът на готвене е по-малък. Когато поставяме зеленчуци в микровълновата, се използва и по-малко вода. Поради тази причина се разграждат и по-малко питателни вещества.
В края на краищата това изследване показва, че „съществуват дребни разлики между стандартното готвене и използването на микровълнова по отношение на запазването на витамините в храната.“ Най-добре е да приготвяте зеленчуците си на пара.
Съществуват и няколко изключения. Проучване от 2003 г. показва, че ако приготвите броколи в микровълнова, ще изгубите 74 процента или повече от фенолните им съставки. При варене този процент е 66. Освен това не поставяйте мляко в микровълнова – това намалява свойствата на агентите, борещи се с инфекции.
[ad id=“263680″]
Източник: обекти.бг