Все по-често се губи връзката между родителите и децата. Книгата „Ефективните родители“ на психотерапевта Милена Манова дава практични съвети за майки и бащи на малки и пораснали деца.
„Животът ни е сценарий, който всички ние изграждаме в началните години на детството си – как да протече животът ни, какви хора ще срещаме, дали ще бъде успешен, въздействащ върху другите или ще бъдем повече склонни за провал. Възприятията ни за провал се формират в детството“, каза психотерапевтът в студиото на „България сутрин“.
Милена Манова обясни, че детето възприема всичко емоционално и буквално. А примерите трябва да ги даваме не само с думи.
„Детето трябва да усеща, че го харесваме като личност, това е безусловен знак на признание към него. Ако постоянно е критикувано, неглижирано, наричано с обидни епитети, макар и в момент на афект, те се запомнят за цял живот: „Аз съм лош, не ставам, не заслужавам, не съм достатъчно добър“, даде пример гостът.
Пред Bulgaria ON AIR тя посочи мотивът за написване на книгата – разговорите с родители в професионалната си практика.
„Родителите трябва да обърнат езика към детето, да бъде повече „благодаря ти“, „вярвам ти“, „разбирам те“, „ценя те“ и в знаци на признание към детето. Трябва да намалят перфекционизма си, родителските очаквания към детето са няколко – силният критицизъм, перфекционизма, когато имате към него негативни очаквания – очакването от него автоматичен провал“, посъветва психотерапевтът.
По думите на Милена Манова детето възприема „не“ като „не ме обичат“. Тя добави, че връзката между родител и дете не може да бъде загубена, ако не е била създадена.
„Ако сме поставяли детето като човек, който трябва да бъде коригиран, послушен, да се подчинява, ние сме я загубили. Ако обаче гледаме с уважение на него, като равнопоставено същество, няма да я загубим връзката“, каза психотерапевтът.
Гледайте целия разговор във видеото.