Предстои да вземем решение за увеличаване на минималната работна заплата със 153 лева, така че от 780 лева за 2023 г. тя да стане 933 лева от 1 януари 2024 г. Това каза премиерът Николай Денков в началото на днешното правителствено заседание.
С този ръст от почти 20%, съчетан с други мерки, „ние ще изпълним един от ангажиментите си за намаляване на неравенството в България, което е твърде високо за европейските стандарти“, каза Денков.
„България продължава да бъде държавата с най-ниска минимална работна заплата в Европейския съюз. Поетапно трябва да излезем от ситуацията на икономика, която привлича инвеститори с ниските си работни заплати“, каза още премиерът.
„Трябва да привличаме инвестициите с това, че предлагаме производства с високо качество, висока добавена стойност и подготвена работна ръка. Това ще отнеме време, но решението днес е стъпка в тази посока“, допълни още министър-председателят.
В началото на тази година бе приета нова формула за минималната заплата, която изисква тя да е 50% от средната работна заплата за предходната година.
Минималната работна заплата в България е най-ниската в ЕС, като предпоследното място се заема от Румъния с близо 600 евро.
Данни на Европейската комисия от юли 2023 г. показват, че държавите на Балканите имат по-високи минимални заплати от България, с изключение на Албания и Северна Македония, където минималната работна заплата е приблизително същата като българската.
С увеличаването на минималното възнаграждение до 933 лв. България пак ще остане на последното място в ЕС.
Предложението за повишаване на минималната заплата беше обсъдено на 5 октомври от Националния съвет за тристранно сътрудничество. На него предложението подкрепиха синдикалните организации, а работодателските се обявиха против.