Новият социален министър Георги Гьоков е надеждата на мнозина за справяне с проблеми като пенсии, майчинство, помощи за енергийно бедните, максимален осигурителен доход.
Той уточни, че представители на Министерството на труда и социалната политика ще посетят местата, засегнати от наводненията през последните дни.
„Екипите ще се запознат на място с щетите. Досега, за да получи някой социално подпомагане, трябваше да подаде заявление в агенцията. Сега ще бъде обратното – служителите ще отидат при пострадалите и ще се попълват заявленията. Няма да остане човек, който да не бъде подпомогнат, ако е пострадал от бедствията“, категоричен беше социалният министър.
Изчислението на пенсиите
На 25 декември предстои преизчисление на пенсиите. Целта на бъдещата пенсионна реформа ще бъде сближаване на отпуснати по-назад във времето пенсии.
„За една и съща професия хора с еднакъв стаж получават много различни пенсии в зависимост от това кога са се пенсионирали. Това е голяма несправедливост. Предложението на БСП беше да се взима средноосигурителният доход от по-късна година, като 2020 г. например. От 1 юли по закон предстои осъвременяване на пенсиите с ръста на инфлацията и нарастването на средноосигурителния доход. Преизчисляването ще го разположим във времето. Но трябва да има сближаване на пенсиите“, категоричен е Гьоков.
Пенсионерите ще получават Ковид добавки докато има пандемия.
„Тя е временна мярка. Добавките хората трябва да ги получават, докато има ограничителни мерки. След преизчисляването от 25 декември пенсионерите няма да получават по-малко от тези 420 лв., които взимат в момента. Ковид добавката ще бъде минимум 50 лв. В разговорите с финансовия министър стигнахме до извода, че може да бъде и с 10% по-висока“, уточни социалният министър.
Безплатни детски градини от 1 януари и по-високо майчинство
Държавните забавачки да бъдат безплатни – това беше една от социалните заявки на кабинета „Петков“.
„В София и други по-големи градове проблемът е в липсата на места за всички деца. Затова за там обсъждаме вариант родителите да получават ваучери, които биха могли да използват в частни градини. Трябва да има компенсация за тях. Наясно сме, че е необходимо да се строят нови детски градини, но това отнема време. Безплатните забавачки може да влязат в сила още от 1 януари“, убеден е Георги Гьоков.
„Очакванията на една майка, която получава 5000 лв. заплата, е да взима обезщетение през първата година, когато отглежда детето си, на базата на осигуровките, които е правила. Но има таван, който пречи това да стане. И хората се питат защо да се осигуряват на реалните пари. Обезщетението трябва да бъде заместващ доход. Когато си се осигурявал на определени пари, трябва да имаш право на еквивалентно обезщетение. Това може да бъде добра мярка за решаване на демографския проблем“, предлага министърът на труда и социалната политика.
Повишаване на максималния осигурителен праг
„Много трудно е да убедиш някой да му вземеш и една стотинка повече, защото не вярва, че ще си я върне многократно във времето. Трудно е и непопулярно да говорим за увеличаването на максималния осигурителен доход сред по-бедните групи. Но няма как да нарастват минималната и средната работна заплата, а максималният осигурителен доход да а замразен“, заяви министър Гьоков.
Задължителен „зелен сертификат“
Социалният министър коментира и въвеждането на „зелен сертификат“ в министерството, по примера на премиера Кирил Петков, който обяви, че такъв ще се изисква за Министерския съвет. Ще бъде въведен и в социалното министерство, но след обстоен анализ.
Гледайте целия разговор във видеото.