window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-ZK41DFB3KD'); Може ли изкуственият интелект да помогне за справяне с климатичните промени?

Може ли изкуственият интелект да помогне за справяне с климатичните промени?

Може ли изкуственият интелект да помогне за справяне с климатичните промени?

Снимка: Pixabay

Технологичните решения за климатичните промени могат да бъдат разделени в две категории. Вертикални решения, които се борят със замърсяването в даден сектор, например нисковъглеродни торове, които помагат за намаляване на емисиите в земеделието. Или хоризонтални решения, които адресират проблеми в много различни индустрии – като литиево-йонните батерии, които електрифицират колите, но също така по-добре интегрират възобновяема енергия в енергийния микс.

Изкуственият интелект е една такава хоризонтална технология, която има голям потенциал да помогне за намаляване на значителна част от затоплящите Земята емисии. Списъкът с проблеми, които изкуственият интелект може да реши, е дълъг, а броят на стартъпите, използващи изкуствен интелект, за да решат част от тези проблеми, е още по-дълъг.

Още по темата

Като при всяка нова технология има и много еуфория. За да се абстрахирам от това, говорих с Прия Донти от Carnegie Mellon University и с Дейвид Ролник от McGill University, двама от тримата съпредседатели на групата Climate Change AI, която обединява академичната общност с експерти от индустрията, пише Акшат Рати за Bloomberg.

Какво точно е изкуственият интелект?

„Това е много широко понятие, покриващо на практика всеки изчислителен алгоритъм, който може да извършва някакъв вид сложна задача“, твърди Донти. „Обикновено това са задачи, които хората вършат, като гледане, говорене, разсъджаване“.

Около изкуствения интелект все още има философски дебати дали целта му е да прави нещата толкова добре колкото хората или да постига свръхчовешки неща.

Машинното обучение е вид приложение на изкуствения интелект, което е тясно специализирано в извличането на информация (изводи) от големи масиви от данни. Вероятно това може да го прави и човек, твърди Донти, но машинното обучение помага да се ускори процесът.

Как изкуственият интелект може да помогне за намаляване на емисиите?

Има пет основни посоки на мислене за климатичните приложения на изкуствения интелект:

  • Извличане на данни в полезни прозрения. Например компанията за анализи на данни Kayrros използва сателитни снимки и машинно обучение, за да открива къде има изтичане на метан.
  •  Оптимизиране на сложни системи. Fero Labs, която е базирана в САЩ и Германия, използва машинно обучение, за да подобрява енергийната ефективност на компаниите за цимент, стомана и химическите предприятия. WeaveGrid помага на операторите на електрически мрежи да интегрират по-добре зареждането на електрически превозни средства.
  • Ускоряване на научните открития. Стартъпът Aionics помага за ускоряване на експериментите, необходими за намиране на нов материал за батерии.
  • Правенето на климатични симулации по-бързо. Изследователите използват изкуствен интелект, за да намалят времето, което им е необходимо, за да тестват големи, сложни модели.
  • Подобряване на прогнозите. Стартиращата фирма Kettle ползва невронни мрежи, за да подобри прогнозирането на риска от горски пожари.

Може ли изкуственият интелект да доведе до скок на емисиите?

Да. „Изкуственият интелект ускорява това, което го накарате да ускори“, коментира Ролник. Тоа означава, че има приложения на изкуствения интелект, които могат и да увеличават емисиите.

Най-големите технологични компании предлагат решения за изкуствен интелект на петролни и газови компании, които могат да оптимизират проучването и производството на изкопаеми горива. Инструментите за алгоритмични препоръки в платформите за търговия на дребно вероятно помагат за увеличаване на потреблението. А автономните коли в крайна сметка могат значително да увеличат изминатите километри.

Затова е важно тези, които внедряват решения за изкуствен интелект, да намерят начини да гарантират, че където е възможно, ще се съобразяват с глобалните климатични цели.

Къде са потенциалните клопки?

Самият интерес към интеграцията на изкуствения интелект означава, че неговите приложения ще преживеят бум, твърди Донти. Скорошен виртуален уъркшоп, наречен Climate Change AI, е привлякъл 2000 участници. Изследователи са внесли 300 предложения на него за използването на изкуствения интелект за справяне с глобалното затопляне.

„Голямото предупреждение за общността е, че макар изкуственият интелект да е блестяща технология, има много ситуации, в които по-малко блестящото решение може да е правилното“, допълва тя.

Целта би била използването на изкуствен интелект да стане толкова широко разпространено, колкото са електронните таблици днес. Но за да помогнат наистина в борбата с изменението на климата, потребителите трябва да са наясно с потенциала и капаните, които залага тази технология, твърди Ролник.

източник https://www.investor.bg/…………