МОН предлага нов график за външното оценяване.
Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, предаде БГНЕС.
“Днес подписахме нов график за външно оценяване през следващата година. Стигнахме до идеята, че в рамките на следващата година би било по-добре външното оценяване да бъде разделено по дни – на външно оценяване след седми клас и след 10 клас, с което осигуряваме по-голяма възможност на оценителите да се съсредоточат на проверката на работата на учениците след 7-ми клас, за да може тази проверка да бъде с приоритет, учениците да получат по-бързо резултат и да започне и класирането в средните училища”, обяви той. В момента изпитите в 7-ми и 10-ти клас са на едни и същи дати.
“Изместили сме с няколко дни провеждането на изпитите след 7-ми клас, за да има повече учебни време учениците да се подготвят за тези изпити. Външното оценяване след 7-ми клас е структурирано в учебни дни, за да не се губи учебно време, и това сигурно ще наложи промяна по отношение на квесторите”, уточни той.
Според министъра тези промени ще дадат възможност за по-добро провеждане на учебния процес.
И през следващата учебна година учениците ще имат пет продължителни почивки освен лятната ваканция. От 1 до 5 ноември 2023 г. през есента, от 23 декември до 2 януари покрай Коледа и Нова година. Междусрочната ваканция ще е от 3 до 5 февруари. Пролетната ваканция от 1 до 11 клас ще е девет дни – от 30 март до 7 април, включително. А 12-класниците ще почиват от 5 до 7 април.
Цоков посочи, че първият приоритет на МОН е свързан с намаляване на административната тежест и възможности за осигуряване на време за работа на учителите с учениците и децата. „През тази седмица ще се опитаме да направим отваряне на някои от наредбите. Това са Наредбата за оценяване, Наредбата за образователния минимум и подготовката, това е Наредбата, свързана с дейностите в училищното образование.
Подготвяме комисии и подготвяме промени в Наредбата, свързана със структурата, професионалното развитие на учителите, директорите и училищните специалисти”, добави Цоков.
По думите му в Наредбата за оценяване ще бъде обсъдено промяната на минималните изисквания за текущите оценки на учениците в съответния на срок. „Например оценката от две задължителни оценки за отделните модули да се намали на една в съответния срок, за да се формира една глобална, по-обща оценка в съответния модул и да нямат такова значение текущите оценки в рамките на отделните дисциплини в рамките на профилираните предмети“, заяви просветният министър.
„Искаме да регулираме един много важен момент, защото минималният брой оценки за текущо оценяване за някои дисциплини е фиксирано в самите учебни програми. За езиковото образование се изискват 6-7 текущи оценки, за да се формира срочна оценка“, коментира той.
Заплащането на образователните медиатори, вече е регламентирано, каза още той. „Това стана възможно благодарение на промяна в Наредба за финансиране на дейностите в образователните институции. Тя позволява заплащането на стотиците образователни медиатори да се случва по-устойчиво. те досега бяха финансирани основно на проектен принцип. Това важи както за училищата, така и за детските градини”.