„Най-благоприятната възраст на една жена да роди е между 22-23 години до 35.“ Това заяви доц. д-р Йордан Попов, д.м., национален консултант – ръководител на Акушеро-гинекологична клиника при Университетска болница „Д-р Георги Странски“ в Плевен пред БТА.
[ad id=“263680″]
„Все повече идват възрастни жени като раждащи първо дете“, посочи доц. Попов. „Има доста жени, които след 35-годишна възраст раждат първо дете. Това е тенденция в целия свят“, отбеляза той.
„Не е нормално да се ражда преди 19 или 18 години, а тенденцията у нас е да се увеличават ражданията в някои етнически групи на тази млада възраст“, коментира още доц. Попов. Според него е негативна тенденция завишаването на оперативните раждания и по-точно цезарово сечение.
Като проблем доц. Попов посочи увеличаването на недоносените бебета, което по думите му е свързано с воденето на женската консултация и здравната култура на населението.
[ad id=“218001″]
„Относно ниската раждаемост – това е повсеместно – заради застаряване на населението, заради миграцията, заради желанието на жената първо да има професионална реализация, а после да роди дете“, коментира националният консултант.
Доц. Попов предупреди, че е проблем намаляването на медиците със специалност „акушерство-гинекология“.
[ad id=“218548″]
„Има дефицит на специалисти, но ние подготвяме кадри – специализанти, които ще ни заменят в бъдеще“, коментира доц. Попов. Той обаче предупреди, че, за да придобие човек квалификация в тази сфера, трябва да работи в голяма АГ-база минимум 10 години, за да може да поема всички случаи.