Изследване на израелски учени от Еврейския университет в Ерусалим доказва, че октоподът „разсъждава“ с всяко едно от пипалата си.. Тези главоноги имат около 500 милиона неврона /кучетата имат 600 милиона/. Само една трета от тях са разположени в централния мозък на октопода, намиращ се между двете му очи. Останалите неврони са разпръснати по осемте пипала.
[ad id=“225664″]
„Много по-ефективно е разположението на невроните в крайниците на главоногите. В този случай пипалото действа като самостоятелен мозък, който може да оперира независимо от централния“, изтъква авторът на проучването Бенямин Хошнер, съобщава в.“Метро“ цитиран от dir.bg .
„Той насочва посоката на пипалата и тяхната скорост. Но по-нататъшните инструкции се делегират на всяко отделно пипало. Те могат да действат абсолютно автономно едно от друго, когато например търсят храна под някоя скала. Пипалата са снабдени със стотици вендузи, които имат чувство за осезание, обоняние и вкус.“
[ad id=“236993″]
Октоподите притежават и други невероятните възможности: Те могат да „виждат“ чрез кожата си, тъй като тя е оборудвана със същите светлочувствителни протеини, които са характерни за очите.