Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен призова България и Румъния да влязат в Шенген „без забавяне“.
„Те го доказаха: България и Румъния са част от нашето Шенгенско пространство. Нека ги допуснем в него, без да се бавим повече“, каза фон дер Лайен в годишното си обръщение към Европейския парламент (ЕП) в сряда.
Тя говори за миграцията, като каза, че Европейският съюз (ЕС) е подобрил охраната на границите.
„Благодаря специално на България и Румъния, че показаха как най-добре да се действа за предоставянето на убежище и за връщането на незаконно проникналите в ЕС мигранти“, каза председателката на ЕК.
Присъединяването на нови държави към Шенген изисква единодушието на държавите членки. Австрия и Нидерландия блокираха приемането на България в края на 2022 г., а срещу членството на Румъния гласува само Виена.
През юли ЕП призова държавите членки да одобрят присъединяването на двете държави към Шенгенското пространство до края на 2023 г.
В годишната си реч пред ЕП в сряда фон дер Лайен говори още за разширяването на ЕС, миграцията, опазването на природата, състоянието на икономиката, войната в Украйна, правата на жените и равенството на половете.
ЕС ще предложи пакет от мерки в подкрепа на вятърната енергетика в Европа, тъй като компаниите за възобновяема енергия се борят с предизвикателства, сред които инфлацията, каза председателката на ЕК.
„Ще ускорим още повече издаването на разрешителни. Ще подобрим тръжните системи в целия ЕС“, добави тя.
ЕС, в който членуват 27 държави, има едни от най-амбициозните цели в света за разширяване на използването на възобновяема енергия. В момента се финализира юридически целта до 2030 г. 42,5 % от енергията в съюза да се добива от възобновяеми източници.
Усилията на Европа за ограничаване на изменението на климата бяха подложени на политически натиск през последните месеци, включително от собствената политическа група на фон дер Лайен – Християндемократическия съюз, отбелязва Ройтерс.
Европейската народна партия се опита да блокира нов закон на ЕС за възстановяване на природата с аргумента, че той ще навреди на земеделските производители.
„Планетата кипи, затова ЕС се опитва да я защити и да опази бъдещия напредък“, каза фон дер Лайен, като в примерите за последните природни бедствия посочи и наводненията в България.
Фон дер Лайен настоя за световно законодателство за изкуствения интелект. Тя добави, че ЕС вече подготвя това законодателство. „ЕС въвежда ясна отговорност за доставчиците на услуги и същото трябва да се отнася при изкуствения интелект“, каза тя.
Тя говори и за разширяването на ЕС , където вижда бъдещето на Украйна, , страните от Западните Балкани и Молдова.
“ Украинците са добре дошли в ЕС и днес, колкото в началото на войната. ЕК ще предложи удължаване на временната закрила за украинците в ЕС“, каза фон дер Лайен.
По думите ѝ сега е време да се изгради „континент, единен в свободата и мира“.