Денят е 19 юли 1877 година… Най-черният в историята на Стара Загора!
С литийно шествие Стара Загора ще отбележи Деня на възпоминанието на жертвите – православни християни, зверски избити в опожарения и сринат до основи град по време на Руско-турската война. Шествието ще тръгне в 17:30 часа от храм „Света Троица“ към Мавзолея-костница „19 юлий 1877“, където от 18:00 часа свещеници ще отслужат заупокойна молитва в памет на загиналите при опожаряването на града старозагорци.
Това е най-голямото документирано клане в историята на България. На 19-21 юли 1877 г. от 48-хилядния албански корпус на Сюлейман паша, са изклани над 7000 българи, а други към 1 200 души загиват от глад и преживените ужаси.
След героичната Битка при Стара Загора на българските опълченци и войниците на ген. Гурко с десетократно превъзхождащия ги противник освободителните войски се оттеглят към връх Свети Никола в прохода Шипка, a османските войски завземат града.
Градът е изгорен до основи и обезлюден. Малкото останали живи се спасяват с бягство в Северна България, където престояват до пролетта на 1878 г. Много от тях не се завръщат повече в Стара Загора. Дори много тогавашни съвременници смятат, че повече на това място няма да съществува град.
По време на Старозагорското клане, Сюлейман паша отседнал на лагер на върха на Аязмото, там където днес е църквата „Свети Теодор Тирон“. От някои откъслечни данни става ясно, че в този лагер на Сюлейман паша, а и на други места, са извършвани странни ритуални убийства на пленени българи. Например на 21 юли край женския лагер при Латинските гробища докарали около 50 мъже граждани и селяни, навързани на въже. Турците ги закарали до шатъра на Сюлейман паша и ги застреляли, както били вързани. Други били горени живи на жертвеници, описани по-късно от даскал Петър Иванов. Част от ритуалните убийства било разпъването на кръст и заковаването като Христос с гвоздеи на ръцете и краката.