Преди дни Китай тества нова хиперзвукова ракета с ядрена способност, която е прелетяла около Земята, преди да се насочи към целта си, като е изненадала американските разузнавателни служби.
Технологията демонстрира усъвършенствана космическа способност, показваща напредъка на Китай в хиперзвуковото оръжие, което е далеч по-развито, отколкото американските служители са осъзнали, според Financial Times.
Ракетата, която е прелетяла през пространството в ниска орбита, преди да се насочи надолу, е пропуснала целта си с 24 мили, според трима души, запознати с теста.
„Нямаме представа как са направили това„, каза за вестника един от работещите в разузнаването на САЩ.
Китай се присъединява към САЩ, Русия и Китай при разработването на хиперзвукови оръжия, включително плавателни съдове-ракети, които се изстрелват в космоса с ракета, но обикалят около Земята със собствен импулс.
Тези ракети летят пет пъти по-бързо от скоростта на звука. Макар и по-бавни от балистичните ракети, те са маневрени и не следват фиксираната параболична траектория, което ги прави по-трудни за проследяване.
Тейлър Фравел, експерт по китайската ядрена политика, твърди пред FT, че новата технология може да „отмени“ противоракетната отбрана на САЩ, предназначена да унищожи приближаващите се балистични ракети.
„Хиперзвуковите ракети летят по по-ниски траектории и могат да маневрират по време на полет, което ги прави трудни за проследяване и унищожаване“, обяснява той.
Говорителят Лиу Пенгю казва, че Китай винаги е провеждал военна политика, която е „отбранителна по своята същност“ и не е предназначена да се насочи към някоя конкретна страна.
„Ние нямаме глобална стратегия и планове за военни операции като САЩ. И изобщо не се интересуваме от надпревара във въоръжаването с други страни“, заяви той. „За разлика от това, през последните години САЩ измисляха оправдания като „китайската заплаха“, за да оправдаят разширяването на арсенала си и разработването на хиперзвукови оръжия. Това директно засили надпреварата във въоръжаването в тази категория и сериозно подкопа глобалната стратегическа стабилност“.
Новината съвпада с непрекъснатите усилия, полагани от Китай за разширяване на военните и ядрените способности вследствие на нарастващото напрежение с Тайван.
Китайският президент Си Дзинпин обеща миналата седмица да продължи това, което той нарича мирно „обединение“ с Тайван, въпреки увеличаването на военната активност на Пекин и засиленото напрежение между двете съседи.
Източник: https://www.dnes.bg/……………