Община Елин Пелин е една от 5-те в България, които могат да се похвалят с положителен прираст на населението, но казвам това с болка, че не са повече. Тя предлага най-високия стимул за трето дете в България от 5000 лв., а планира да подпомага жителите си и със стипендии за университети в определени специалности, стига след това родените в общината да живеят определен брой години в нея. Това каза Ивайло Симеонов, кмет на Елин Пелин в предаването Бизнес старт по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Ивайло Симеонов посочи, че не се гордее толкова с факта, че общината му осигурява най-голямата еднократна помощ за трето дете, а по-скоро съжалява, че останалите не могат да си позволят да правят същото.
Той допълни, че всички общини имат различни предпоставки за икономическо развитие и съответно финансови възможности.
„Ние сме една от 5-те общини в България, които имат честта да имат положителен прираст и това е вследствие и на тази социална програма, която създадохме, а именно 5000 лв. За трето и всяко следващо дете, а за 1-во и 2-ро, помощта е съответно 1000 и 2000 лв.“, каза кметът.
Симеонов засегна и въпроса за финансовата децентрализация на общините, като каза, че ако се промени моделът и се премине към пълна финансова децентрализация, „всички общини ще могат да създават финансови инструменти като в Елин Пелин, за да могат да връщат обратно своите жители, от което страната има крещяща нужда“.
Във вторник е било проведено Общо събрание на национално сдружение на общините в България, но Симеонов каза, че отново не е бил постигнат никакъв напредък по тази цел: „Продължаваме да разговаряме и да сме категорични в позициите си, че трябва да се случи нещо такова, категорично го заявяваме, но имаме нула движение“.
Гостът заяви, че в годините е участвал в множество комисии, включително и последната към Министерството на регионалното развитие, на което е било вменено да разглежда този въпрос, както и на Министерство на финансите, но тези комисии не заседават.
„Чух един отчет за постигнати 65% за финансова децентрализация, което е меко казано лъжа и меко казано не съответства на реалността“.
Според Симеонов в последните месеци в страната няма политическа криза, а борба за разпределение на ресурсите, които общините произвеждат, но започва безцеремонно погазване на всякаква логика за развитие на страната, а кметовете са принуждавани „да падат на колене, да целуват ръка, да го потупват по рамото и да ги карат да излизат пред строя и да казват благодаря за нещо, което не трябва да се случва“.
Той все пак каза и че най-добрите партньори на Националното сдружение на общините са били служебните кабинети, защото по тяхно време се постигат най-големи резултати.
Помощта от 5000 не се отпускат накуп. 2000 лв. се дават при раждане на детето, а по 1500 лв. – при записване в детска градина и в училище, като събеседникът заяви, че това е част от дългосрочната програма на общината.
По предложение на двама общински съветници в община Елин Пелин е създадена програма за финансиране на студенти по специалности медицина, образование и публична администрация, каза още той.
„Условието за тази помощ е те да се върнат в община Елин Пелин и да работят в нейните структури най-малко за срок от 5 години“, обясни кметът.
Какви са изискванията за получаване на помощ при раждане на дете и защо българската прокуратура е завела дело за дискриминация срещу общината?
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria