Когато е на 12 години, заживява само с майка си в крайна бедност. В най-тежките дни двете са си разделяли едно сварено яйце. Тогава малката мечтателка с интерес към математическите науки лягала на тревата и гледала небето.
„Там някъде трябва да има нещо по-добро от това. Някакъв друг вид, който се отнася към себе си по-добре и цени себе си повече“, казва, че си е мислела тя.
Диана Трухийо е родена в Колумбия и на 17 години заминава за САЩ с точно 300 долара. Днес тя е авиокосмически инженер в НАСА и е лидерът на отбора, отговорен за роботизираното рамо на марсохода Perseverance, който изучава Марс от 4 седмици.
За да се издържа в началото, Трухийо работи като чистачка и камериерка. Междувременно изкарва курсове по английски, а след това се записва в общински колеж. Със стипендия успява да се прехвърли в Университета във Флорида, където вече започва да учи така желаната специалност – авиокосмическо инженерство.
Докато е в университета, кандидатства за Академията на НАСА и става първия имигрант от Южна Америка, когото приемат. След края на програмата само двама от инженерите получават предложение за работа в космическата агенция. Трухийо е сред тях.
През 2009 г. колумбийката започва работа по предишния марсоход на НАСА – Curiosity, който кацна успешно през 2012 г. Когато стартира проектът Perseverance, според директорите на агенцията няма по-подготвен кадър, който да води изграждането на робота.
„Дали сме сами във Вселената е най-значимият въпрос“, казва тя в интервю за CBS News.
Освен работата си в сферата на авиокосмическото инженерство, Трухийо е отдадена и в привличането на момичета и жени в неравностойно положение към науките.
„Като бях малка, видях как жените в моето семейство се отказаха от много. Това ми даде куража да се боря и да заявя, че аз няма да се откажа от мечтата си“, казва тя в интервю за TechCrunch.
С личния си пример се надява да вдъхнови много момичета да преследват мечтите си, дори те да са в сфери, доминирани от мъже.
„Родителите също трябва да виждат, че там вътре има жена. За да могат да се обърнат към по-младото поколение и да кажат: „Ето, тя може, значи и ти можеш“.
Теодора БЪРЗАКОВА Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.