Официален отговор на Светия Синод относно публичните прояви на архим. Дионисий (Мишев)

В отговор на писмо на ПП ГЕРБ, Светият Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия заявява следното: Светата Църква, ръководейки се от повелята на Самия Господ Иисус Христос: „отдайте, прочее, кесаревото кесарю, а Божието Богу“ (Мат. 22:21), винаги се е отнасяла към Българската държава с подобаващото уважение, като е съдействала според силите си за укрепване на нейния институционален авторитет, за защита на нашата културна и национална идентичност в условията на глобализация и на различни опити за разбиване на православните ни ценности и вяра.

На всяка света Литургия тя се моли за управляващите, за христоименитото наше войнство, за целия благочестив и христолюбив наш народ. Църквата винаги се моли „да бъдат всички едно“ (Йоан. 17:21). Всички ние като пастири разбираме добре, че разделенията в обществото, неговото „партизиране“ (разделянето му на противоборстващи помежду си части), няма да донесе добри плодове, а само нещастие, още по-голямо отслабване и обезверяване. Църквата като Богочовешки организъм, чиято Глава е Сам Господ Иисус Христос, не може и по никакъв начин не бива да заема партийно-политически позиции. Българската православна църква е духовна майка на целия народ, майка, която страда за целия народ, за цялото ни общество и за всеки негов член поотделно, за нашите сънародници в България, както и за тези, които се намират извън нейните предели. Защото „кога страда един член, страдат с него всички членове; кога се слави един член, радват се с него всички членове“ (1 Кор. 12:26).

По поставения от Вас въпрос можем да отговорим следното: От 2017 година по решение на Св. Синод на БПЦ – БП, прот. № 5/17.02.2017 г., пълен състав, на архимандрит Дионисий (Мишев) е наложена забрана за извършване на богослужение (запрещение за свещенослужение – „аргос“) и е започната църковно-наказателна съдебна процедура за извършени от него тежки църковно-канонични провинения (вкл. кощунствено отношение към светото Причастие, оскърбяване и хули срещу архиереи на БПЦ, завеждане на съдебни дела срещу Българския патриарх и срещу български архиерей, системно непослушание към свещената йерархия на Църквата и др.). Въпреки наложеното му наказание, архимандрит Дионисий (Мишев) продължава от 2017 г. до днес със своите клеветнически твърдения да проявява публично грубо и непочтително отношение към Българския патриарх и към Светия Синод, да хули в своите политически „проповеди“ и медийни изяви българските архиереи и да служи по този начин за съблaзън на народа Божи. На няколко пъти Св. Синод публикува в своя официален сайт съобщения, чрез които се разграничава от политическите позиции на въпросния клирик. Така в съобщение на Св. Синод от 16.02.2021 г. се казва следното: „Архимандрит Дионисий (Мишев) не е и не може да бъде изразител на становища на Българския патриарх и Св. Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия. Всички изказвания, действия и призиви на архимандрит Дионисий (Мишев) да се считат за негово частно мнение, което по никакъв начин не изразява позицията на Българската православна църква“ (https://bg-patriarshia.bg/news/353712). Във всичките си обществени прояви архимандрит Дионисий (Димитър Бойков Мишев), като всеки български гражданин, е длъжен да спазва законите на страната и за всяко свое нарушение следва да бъде санкциониран съгласно предвидения в закона ред.

Със съжаление трябва да отбележим, че поведението на въпросния клирик е в пълно противоречие с високото звание на православния свещенослужител, който „не бива да влиза в крамоли, но да бъде към всички кротък, поучлив и търпелив“ (2 Тим. 2:24), т.е. трябва да бъде пример на любов и миротворство. Това важи в още по-голяма степен за монашеството, което е преди всичко чин на покаяние и послушание, които той доброволно и съзнателно е приел като свой житейски избор и обет пред Бога и светата Църква.

В дните на Светата и Велика Четиридесетница – време на пост, покаяние, духовен подвиг и молитвено самовглъбяване, призоваваме православните християни да не се поддават на съблазнителното поведение на подсъдния клирик, а да се молят на Всемилостивия Бог за неговото вразумление, изправление и спасение.