Снимка: Bloomberg LP |
Международните облигации са на ръба да влязат на меча територия на фона на най-ускорената инфлация в САЩ от четири десетилетия и по-агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, съобщава Bloomberg.
Индексът Bloomberg Global Aggregatе, който проследява общата възвръщаемост от правителствени и корпоративни облигации от инвестиционен клас, се е сринал с 19,7% от последния си рекорд, достигнат през януари 2021 г.
Международният облигационен пазар е на ръба да отчете спад с 20% спрямо последния си рекорд
Пазарите на дълг за под напрежение, особено от петък насам, когато бяха публикувани актуални данни за инфлацията в САЩ, според които индексът на потребителските цени расте с 8,6% през май, опровергавайки очакванията, че пикът е отминал. Доходността по 2-годишните американски държавни ценни книжа скочи с над 50 базисни пункта през изминалата седмица, достигайки най-високото си равнище от 2007 г. насам.
Разпродажбите при активите с фиксирана доходност изтриха почти 10 трлн. долара от стойността на международните облигации само през тази година. Това изтри ръстовете, постигнати след като централната банка предприе безпрецедентно облекчаване в опит да смекчи удара по икономиката от пандемията.
Международният облигационен индекс отчита спад от 16% през 2022 г. Това е повече от три пъти на следващата по големина загуба от 1990 г. насам.
Управителят на Фед Джером Пауъл е под все по-нарастващ натиск да укроти бурното покачване на цените. По-рано в сряда централната банка обяви, че покачва основната лихва със 75 базисни пункта и потвърди, че ще свие мащабния си баланс с 47,5 млрд. долара на месец – мярка, която влезе в сила на 1 юни, като сумата ще набъбне до 95 млрд. долара през септември.