Вотът на недоверие срещу кабинета на Николай Денков беше отхвърлен. Това се случи при третото му гласуване, след като преди това на два пъти парламентът не събра кворум за решаването на вота.
Искането за свалянето на правителството беше внесено от позиционните партии БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН), които се позоваха на „провал в политиката за национална сигурност и отбрана“. Гласуването трябваше да се случи още на 16 ноември, но тогава депутатите от ГЕРБ и ДПС, които твърдят, че подкрепят правителството, напуснаха пленарната зала, а ден по-късо отново не се регистрираха.
В сряда срещу вота гласуваха 155 народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), ГЕРБ и ДПС. „За“ падането на правителството гласуваха 71 души от „Възраждане“, БСП и ИТН, независимият Радостин Василев и един депутат от ГЕРБ.
До действията на ГЕРБ и ДПС, които доведоха до провала на първите две гласувания на вота на недоверие, се стигна заради сблъсъка на двете партии с ПП-ДБ заради дерогацията за внос на руски петрол в България. ГЕРБ и ДПС искаха това да се случи до дни, а от ПП-ДБ настояваха това да стане през март 2024 г.
В крайна сметка след няколко заплахи за правителството, отправени от ГЕРБ и ДПС, в крайна сметка те постигнаха договорка за поетапно спиране на вноса на руски петрол с финансовия министър Асен Василев в петък.
Първоначалният срок на дерогацията беше краят на 2024 г., като през юли 2023 г. ДПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ приеха тя да бъде прекратена два месеца по-рано.
След като в началото на месеца бяха публикувани данни от Политико и от неправителствени организации, че Русия е спечелила над 1 млрд. евро от дерогацията, ГЕРБ и ДПС поискаха незабавната ѝ отмяна. Правителството отвърна, че това би навредило на страната на фона на предстоящата зима.