Парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за опазването на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия срещу спортното хулиганство. Мерките бяха одобрени в спешен порядък заради началото на футболното първенство.
Достъпът до спортното мероприятие ще се осъществява чрез предоставянето на документ/знак, персонализиращ посетителите, или след разчитане на лична карта на посетителя от скенер за лични документи.
Тази разпоредба ще влезе в сила една година след обнародването на промените.
Разширяват се правомощията на ръководителя по сигурността и безопасността на спортното мероприятие, свързани с недопускането в спортната зона и спортния обект на лица с наложени принудителни административни мерки, на малолетни и непълнолетни без придружител. Въведено е изискването съгласието на дееспособен придружител на малолетни и непълнолетни да се удостоверява с декларация.
Едно пълнолетно лице може да бъде придружител на не повече от три деца до 16 години, освен в случаите на организирано посещение от учебни заведения или спортни организации и когато е родител, настойник, попечител или друго лице, което полага грижи за децата.
[ad id=“225664″]
В приетите промени е описано подробно поведението, което се счита за спортно хулиганство. То включва и отправянето на ругатни, други неприлични изрази, жестове и поведение, които са особено вулгарни, както и изрази и скандирания, насаждащи омраза на расова, етническа или религиозна основа.
Системата от наказания е допълнена с принудителни административни мерки, които за определени противообществени прояви ще бъдат налагани от Районното управление на МВР по местоизвършване на деянието, а глобите са завишени.
Например за нахлуване на спортния терен, хвърляне на предмети, отправяне на ругатни, предизвикване или участие в сбивания ще се налага глоба от 1000 до 2000 лв. и забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и в чужбина за срок от една до две години.
За посегателство над състезатели, съдии, полицейски органи или за унищожаване или повреждане на чуждо имущество ще се налага безвъзмезден труд в полза на обществото от 60 до 140 часа, или задържане в териториална структура на МВР за срок от пет до 15 денонощия, както и забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и в чужбина за срок от две до три години.
Когато противообществената проява е извършена от непълнолетен на възраст от 16 до 18 години, се налага задържане в териториална структура на МВР за срок от пет до 10 денонощия и забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и в чужбина за срок от една до две години.
[ad id=“263680″]
Въвеждат се допълнителни изисквания относно разполагането и използването на видеокамери на спортните обекти. Организаторите на спортни мероприятия ще унищожават видеозаписите не по-рано от три месеца след изготвянето им, освен в случаите, когато те съдържат данни за извършено престъпление или нарушение по този закон.