Лидерът на коалицията ДПС – Ново начало Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, се самопровъзгласи за едноличен лидер на партията ДПС, предаде Нова телевизия.
Това стана в събота, след като Пеевски проведе среща с ръководството на ДПС – Ново начало в София. Тя не беше обявена като заседание на някой от партийните органи на ДПС.
„От днес ДПС – Ново начало има само един лидер в мое лице“, каза Пеевски и добави, че другият съпредседател на ДПС – Джевдет Чакъров, е изключен от партията.
Изказването му идва няколко седмици след предсрочните парламентарни избори, на които представители на ДПС се явиха в две различни коалиции. Фракцията на Пеевски се яви като ДПС – Ново начало, а тази на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган участва във вота като Алианс за права и свободи (АПС). Самата партия ДПС обаче участваше само в една от двете коалиции – тази на Пеевски.
До това се стигна след разрива в ДПС, който започна през юни заради конфликт между Пеевски и Доган. На страната на Доган остана другият съпредседател на ДПС Чакъров. В регистъра на политическите партии е записано, че той и Пеевски имат право да представляват партията ДПС „заедно и поотделно“.
Въпреки това само един от двамата – Пеевски, получи правото да регистрира ДПС за участие в изборите.
В събота Пеевски каза, че той и приближените му са изключили от ДПС „всички самоизключили се от партията, които вече са членове на друга коалиция, на друга парламентарна група“. Пеевски не уточни колко и кои представители на ДПС има предвид, а поименно посочи само другия съпредседател на движението – Чакъров.
„Те сами се лишиха от правото да бъдат част от ДПС“, добави санкционираният за корупция. Преди няколко месеца обаче самият той беше изключен от кръга на ДПС-Доган, но съдът още не се е произнесъл дали решението за това изключване е легитимно.
ДПС има двама съпредседатели – Пеевски и приближения до Доган Джевдет Чакъров. Двамата бяха избрани на национална конференция на ДПС през февруари 2024 г. по предложение на Доган. Той е основател и лидер на ДПС между 1990 и 2013 г., след което става пожизнен почетен председател.
Конфликтът между него и Пеевски стана публично видим малко след предишните избори на 9 юни, когато Пеевски започна да отстранява близки до Доган политици.
Напрежението ескалира при гласуването на предложен от ГЕРБ кабинет с премиер Росен Желязков в началото на юли. Тогава депутатите на ДПС се разделиха на два лагера. Тези на страната на Пеевски подкрепиха проектокабинета на ГЕРБ, а лоялните на Доган гласуваха против.
Малко след това Доган поиска оставката на Пеевски и каза, че в ДПС има опит за преврат. Пеевски отказа да се оттегли и отговори, че никой не може да спре „новото начало“ в партията.
Как става изключването от ДПС
Заради неясноти в устава на ДПС няма еднозначен отговор на въпроса дали изключването на член на партията в сегашната ситуация е легитимно. Уставът казва, че изключването се решава от структурата, към която принадлежи съответният член, или от „по-висшестоящ орган“.
През август кръгът на Доган изключи Пеевски и няколко негови приближени от партията. Пеевски обаче определи това решение като „противоуставно“. През септември Чакъров поиска Софийският градски съд (СГС) да заличи Пеевски като представляващ ДПС в регистъра на политическите партии, но още няма съдебно решение по този въпрос.
В края на октомври Пеевски каза, че ще проведе извънредна национална конференция на партията на 22 декември. Нейната цел ще бъде да отстрани от партията Доган и останалите верни на него хора. Още тогава Пеевски каза, че те са се „самоизключили от редиците на ДПС“, което на практика не е вярно.
Той обаче иска да отстрани хората от крилото на Доган на основание, че са работили срещу ДПС на изборите, защото са се явили с друга коалиция и „вече не са от ДПС“.
Според устава на ДПС изключване от партията се налага при „регистриране на собствената си кандидатура, без да има решение на партията, при парламентарни и местни избори; членство в друга партия; работа в полза на други партии или независими кандидати; работа против партията при избори“.
От фракцията на Доган се определят като автентичното ДПС и казват, че Пеевски е откраднал марката на партията. Сега Пеевски се опитва да изключи от ДПС приближените до Доган, преди съдът да се е произнесъл относно собственото му изключване.
Прогноза за нови избори
В събота Пеевски каза още, че не очаква сегашният парламент да състави редовно правителство и „трябва да отидем на избори“. Той отправи нападки към „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и президента Румен Радев, срещу които са насочени повечето му изказвания през последните седмици.
От ПП-ДБ обвиниха Пеевски в купуване на гласове и поискаха останалите партии в парламента да го изолират, а един от председателите на формацията Кирил Петков каза, че в ДПС – Ново начало има много „фантоми“. Радев пък нарече Пеевски „наглост на стероиди“ в отговор на обиди и закани от страна на съпредседателя на ДПС да нахлуе със свои привърженици в сградата на президентството.
Изказванията и на Петков, и на Радев бяха последвани от организирани протести на докарани в София привърженици на Пеевски и неговата формация.