Днес, 27 юни, се падат Петрови заговезни.
Празникът предшества Петровия пост и Петровден.
Петровият пост се нарича още „Апостолски“, а навремето – „Пост за Петдесетница“ по примера на апостолите, които, след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целият свят.
Постът, който започва в деня след Неделя на Всички светии /утре/ и предшества апостолския празник, припомня страданията на първите християни и различните християнски служения.
Очиствайки сърцето си с пост, човек става по-способен да възприема благодатните дарове и с Божия помощ да отстоява на изкушенията. Затова след светлите и радостни дни на Възкресение, Възнесение и Петдесетница Църквата е установила да се отдаваме на пост.
Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост кога е било Възкресение Христово. Започва винаги от неделята след Петдесетница – Неделя на Всички светии, и завършва в деня преди двата най-големи апостолски празници – 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли Петър и Павел, и 30 юни – Събор на светите дванадесет апостоли.
Началото на Петровите пости се определя според деня на Св. Петдесетница и затова неговата продължителност е различна всяка година. Постът продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден (който е винаги на 29 юни), но ако този ден се падне в сряда или петък постният период се регулира съобразно с това.
Режимът на Петровия пост е облекчен – пости се от яйца, млечни продукти и месо, но в дните различни от сряда и петък се разрешава риба.
Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино. Ако 29 юни, празникът на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.
Макар и кратки, по време на тяхната продължителност има други християнски празници. Еньовден ( 24 юни) е празник, свързан с деня на лятното слънцестоене. Познат е още и като „сред лето“.
В началото е бил чисто езически празник, който църквата е обединила с честването на рождение на св. Йоан Кръстител. Тогава се събират билки, палят се огньове, къпе се на изгрев слънце. Покрай всичко това за този ден има и предостатъчно вярвания, разпространени из цяла Европа.
Във всички тях има три основни идеи – значението на лечебните растения, защитния характер на огъня и пречистващия ефект на водата.
Видове заговезни
Петрови заговезни – преди започване на Петровите пости;
Богородични заговезни – преди започване на Богородичните пости
Коледни заговезни – преди започване на Коледните пости.
Тогава свети апостол Петър произнесъл първата християнска проповед. Пояснил на множеството, че апостолите не са пияни, а изпълнени от Дух Свети, и ги приканил към покаяние.
Думите му проникнали в сърцата на слушащите го юдеи. В този ден приели вярата в Христа, кръстили се и се присъединили към първата християнска общност около три хиляди души.
Имен ден
Днес имен ден имат всички с имената Панайот, Панталей, Панталеймон, Панталея, Панчо. Те са производни на гръцката дума „panagiotes”, която означава „всесвети”.
Пожелания за Петрови заговезни
Честит имен ден! Пожелавам ти толкова радост, колкото когато те видя; толкова любов, колкото когато съм с теб; толкова късмет, колкото имах, за да те срещна!
Честит имен ден! Днес, на твоя имен ден, те приветствам умилен, и ти желая гръмогласно, в живота всичко най-прекрасно.
Честит Имен Ден! Винаги пожелавам най-вече здраве, защото няма нищо по-важно от това.
В празника твои желая, успехи, късмет, лошите моменти забрави и погледни ти напред. Животът те очаква. Честит имен ден!
Източник: https://www.dunavmost.com/