Снимка: Bloomberg L.P. |
Суровият петрол поскъпва за трета поредна търговска сесия, докато войната в Украйна продължава вече близо месец, а атаките на Иран върху енергийните съоръжения в Саудитска Арабия внесоха допълнително напрежение на пазара, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 3,06%, или 3,30 долара, до 111,23 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) също се увеличава с над 3%, или 3,61 долара, до 108,31 долара за барел, след като сортът поскъпна с почти 14% от сряда насам.
Водещ украински съветник посочи, че Русия е започнала да използва „по-унищожителна артилерия“, след като Киев отхвърли искането да предаде южния пристанищен град Мариупол. Въпреки това според Турция Русия и Украйна са близо до постигането на споразумение по „критични“ въпроси.
Откакто избухна войната в Украйна, световните петролни пазари преминаха през турбулентна търговия. Конфликтът доведе до санкции на САЩ и Европа срещу действията на Русия, а инвеститорите избягват да купуват руски петрол. Американският сорт WTI надмина цена от 130 долара за барел по-рано този месец, достигайки най-високото си ценово равнище от 2008 г. насам. Цената на „черното злато“ преминава през безпрецедентна волатилност, с редовни дневни колебания от около 10 долара.
Администрацията на американския президент Джо Байдън продължава да затвърдява позицията си в отговор на руската инвазия – по-късно в понеденик представители ще дадат брифинг пред енергийни компании, включително Exxon Mobil Corp., и банки относно войната и наложените санкции. Отделно Байдън ще проведе разгово с колегите си в Европа, а по-късно през седмицата ще посети Стария континент.
В същото време йеменските бунтовници хуси атакуваха поне шест региона в Саудитска Арабия през уикенда, включително и някои, управлявани от петролния гигант Saudi Aramco. Тези събития внесоха допълнително напрежение на петролните пазари.
На фона на продължаващата война в Украйна трита най-големи доставчика на услуги за нефтени находища намаляват дейността си в Русия. В събота от Baker Hughes Co. заявиха, че прекратяват новите си инвестиции в местни операции, след като в петък от Schlumberger направиха подобно изявление. Доставчикът Halliburton Co. е сложил на пауза текущите и бъдещите операции в страната.
Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер на 3,05 долара за барел спрямо 2,86 долара в петък.
Възходът на пазара кара вносителите да притискат производителите да увеличат доставките, включително членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). През уикенда Япония призова Обединените арабски емирства да увеличат предлагането.
Инвеститорите следят и развитието на пандемията в Китай след скорошните новопоявили се огнища на коронавирус в страната. Китайският президент Си Дзинпин пое ангажимент да намали икономическия ефект от въведените ограничителни мерки.
* Към 9:38 ч. българско време