Най-голям брой секции извън страната ще има в Турция – 126. Там ще се гласува с 96 машини – отново най-голям брой извън България. В сравнение с предишния вот през юли секциите са повече, но предварително подадените заявления – по-малко.
Изборният туризъм вече започна и към България пътуват както автобуси, така и избиратели с частните си коли. Кой ги организира и кой поема пътуванията за вота – от Турция предава специалният пратеник на БНР.
28 ще бъдат секциите в Истанбул – с 3 повече от предишния вот през юли. Но броят на предварително подадените заявление за цяла Турция е с почти 3000 по-малко от предишния вот. Това обаче не означава, че няма ентусиазъм за вота, казва Хюлия Алтън от Сдружение на балканските турци в кв. „Авджълар“, Истанбул.
„Обаче като се чу, че ще има хем президентски, хем парламентарни. Направи се голяма реклама в цялата страна“, каза тя.
Гюнер Тахир участва в подготовката на изборите и обикаля цяла Турция. „Обаче смятам, че на парламентарните избори ще бъде по-масово участието. Вълнува ги от гледна точка на това дали евентуално хора, които те познават, хора от техните региони биха могли да станат депутати в българския парламент“, каза Гюнер Тахир.
За първи път опозицията в Турция Народнорепубликанската партия и управляващата Партия на справедливостта и развитието се обединяват и участват активно в организацията на вота. Организират автобуси от домовете на избирателите до урните – от Турция до България, плащат горивото на тези, които са решили да пътуват със собствените си автомобили, за да дадат своя глас.
„Трябва вече да стане правителството. Това е в полза и на Турция за взаимните отношения на двете държави“, каза Хюлия Алтън.
„Нека да не се заблуждаваме, всеки тука има чисто партийни очаквания. Утре – вдругиден наближават президентски избори в Турция, говоря за 2023 година. Помагайки на българските парламентарни избори, те се надяват след това да получат същия жест“, смята Гюнер Тахир.