Политолог: По-важно е кой и къде ще брои разписките и по какъв начин

Политолог: По-важно е кой и къде ще брои разписките и по какъв начин

Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС

Казусът с излишните машини за гласуване, който е във фокуса на обществените дебати последната седмица, е особено сложен. Има много неизвестни към него, но едно е сигурно – не би следвало да има повече машини, отколкото ЦИК е поискала за изборите. Всичко това е много неразбираемо за гласоподавателя, като черна кутия. Единствения начин обществото да разбере технологията на изборите е всички процеси, които институцията принципал извършва, да бъдат публични. Това заяви Даниел Стефанов, политолог и преподавател в НБУ, експерт по изборни системи, в ефира на предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.

“Предварително се знае колко машини има, къде са във всеки един момент и кой какво ще прави с тях“, отбеляза гостът.

Даниел Стефанов заяви, че основният проблем при машинното гласуване в България е липсата на капацитет в ЦИК и нейната зависимост от доставчика на тези машини. В момента сме свидетели на потвърждението на това твърдение. Политологът допълни, че в моменти на предизборна кампания ЦИК силно се политизира, което прави разговорите и дебатите далеч от експертни. Друг фактор е че повечето членове на избирателната комисия са специалисти по хартиено гласуване.

“Приемането на почти 100% машинно гласуване по-рано тази година навсякъде в страната ни постави в ситуация, в която тези експерти вероятно не се чувстват много добре, защото технологичното гласуване е много по-различно. Експертите тепърва в движение трябва да се учат, някои сигурно няма и да успеят.”

Даниел Стефанов е на мнение, че е редно разписките да бъдат броени, но също така смята, че погрешно да се слага фокуса върху това колко процента от тях ще се броят. По негови думи е много по-важно кой и къде ще брои тези разписки и по какъв начин.

“Решението на ЦИК е секционните избирателни комисии да броят тези разписки. Това е леко абсурдно, защото причината да се въведе машинното гласуване е, че членовете на СИК след изборния ден са прекалено уморени и не могат добре да преброят бюлетините.”

Практиката по света е разписките да се преместят на друго място, в РИК или директно в ЦИК и там други хора да ги броят пред очите на медиите и наблюдателите. Идеята на всичко това, казва Стефанов, е да има ясна и прозрачна процедура и да се знае кой печели и кой губи на изборите.

“В България няма яснота какво става, ако има разминаване между резултата от протоколите и резултата от броенето на разписките. Знае се само, че водещ е този от протоколите.”

Това, което се случва, когато има въведена технология в изборите, е, че тя много бързо разделя обществото на такива, които са повече в час с технологията и тези, които не са. Хората, които са по-малко технологично образовани, обикновено са в маргинализирани групи, по-възрастни хора, както и по-болни.

“Тези, които трудно се справят с новата технология на гласуване, се случи така, че са традиционен таргет за набиране на контролиран вот. Това е причината да се смята, че машината е прекратила купеното гласуване.”

Целия разговор можете да чуете във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всички гости на предаването “Светът е бизнес” можете да видите тук

източник https://www.investor.bg/…………