Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg |
Полша прекратява подписаното през 1993 г. междуправителствено споразумение за доставка на природен газ с Русия по газопровода „Ямал“, съобщава Ройтерс. Властите във Варшава мотивират решението си с искането за заплащане на суровината в рубли.
„Газпром“ спря да доставя газ за Полша и България на 27 април, след като и двете страни отказаха да се съобразят с предложената от Москва схема за плащане. В Полша коментират, че това е нарушение на договора и основание за неговото прекратяване.
Преди дни пред комисията по енергетика в Народното събрание българският енергиен министър Александър Николов коментира, че България все още има действащ договор с „Газпром Експорт“, затова и заявките от българска страна се правят, както е по договор, но не се изпълняват от руската. Въпреки нарушените договорки България остава коректен партньор по отношение на транзита на руския газ за Сърбия и Унгария, обясни още Николов.
Полша гарантира, че решението да прекрати договора си с руския газов гигант няма да наруши транзита през „Ямал“ за Германия.
Още преди години Варшава коментира, че няма да продължи дългосрочния си договор с „Газпром“, след като изтече през 2022 г. Страната планира да покрие нуждите си с доставки от Норвегия чрез нов газопровод през Балтийско море и с втечнен газ.
Руската военна агресия показва, че решението за намаляване на зависимостта от руските енергийни източници е правилно, коментира министърът по въпросите на околната среда на Полша Анна Москва пред полската информационна агенция PAP.
На този етап от „Газпром“ отказват коментар за Ройтерс по повод новината. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче нарече решението на Варшава „на ръба на лудостта“ и прогнозира, че ще бъде трудно да се предвиди какво ще се случи с доставките на газ. Пред ТАСС Песков е категоричен, че сега руската страна внимателно ще анализира дали има заплаха за транзита на руския природен газ.
Преди ден (22 май) полският президент Анджей Дуда беше на посещение в Киев и в обръщение към депутатите от Върховната Рада заяви пълната си подкрепа за членството на Украйна в ЕС. Той анонсира, че заедно със словашкия си колега Зузана Чапутова ще направи „обиколка на европейските столици“ в подкрепа на кандидатурата за членство на Украйна в ЕС.
Пред украинските депутати Дуда посочи още, че светът не може да се върне към нормалните търговски отношения с Русия, след като е видял „нейните престъпления в Украйна“.
През юни лидерите на общността трябва да преценят дали да дадат статут на кандидат за член на Украйна. В страната не си правят илюзии, че ще се присъединят бързо към ЕС, коментира украинският президент Володимир Зеленски, но изтъкна, че подобно решение ще бъде силен сигнал за подкрепа, който изпраща Европа.
От средата на декември 2021 г. Полша използва „Ямал“, за да получава газ от Германия. Полският участък от газопровода е съсобственост между „Газпром“ и полската газова компания PGNiG и се управлява от оператора на газопреносната мрежа на Полша – Gaz – System.
Полският министър на енергетиката Пьотр Наимски коментира пред полски медии, че решението за прекратяване на договора с „Газпром“ е взето от правителството още на 13 май и днес (23 май) е публично огласено.