По 70 000 късчета пластмаса поглъщаме годишно

Пластмасовите отпадъци са сред основните замърсители на околната среда.

[ad id=“225664″]

Оказва се, че пластмасата си проправя успешно път и към червата на човека. Британските изследователи са пресметнали, че средният гражданин на Острова консумира средно 70 000 късчета микропластмаса всяка година, пише Inhabitat.

В своя експеримент те са използвали лепкави петриеви чинии, които са поставили на масите за хранене. След едва 20 минути средно специалните съдове са били събрали средно по 14 микро късчета пластмаса.

На базата на тези данни впоследствие те са изчислили, че всяка чиния за хранене събира около 100 такива парченца пластмаса. Обичайно те идват от дрехи, килими или различни пластмасови продукти, използвани в ежедневието.

[ad id=“263680″]

Любопитното е, че в началото експериментът е стартирал с идеята да се види каква е степента на пластично замърсяване на морските дарове. „Тези резултати са изненадващи за хората, които очакват пластмасовите влакна в морските дарове да са повече от тези в домашния прах“, коментира изледователят Тед Хенри. Той обяснява, че няма пълна яснота от къде идват частиците, но вероятно от околната среда.

Важно е обаче да се отбележи, че свободно гравитиращата в пространството пластмаса привлича и други токсични замърсители. Глобалното производство на този материал продължава. Прогнозата е, че ако не се вземат мерки, пластичните отпадъци в глобален план ще достигнат 12 млрд. метрични тона до 2050 г.
Източник:dunavmost.com