Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение в държавните университети. Това съобщи премиерът Николай Денков на пресконференция в понеделник. Това трябва да стане чрез промени в Закона за висшето образование.
Предложението важи за обучението за студенти и докторанти, приети в специалности по държавна поръчка, тоест специалности с места, които държавата е решила да субсидира. В момента средният размер на таксата за обучение в държавни висши училища е 1050 лв.
По думите на Денков идеята е промяната да влезе в сила още от втория семестър на настоящата академична 2023/2024 г. За целта ще са нужни между 120 и 150 млн. лв. годишно, като за тази година те са осигурени.
Денков посочи, че с отпадането на таксите правителството цели да подобри достъпа до висше образование за тези студентите, които идват от по-ниски социални слоеве, от по-малки населени места и имат финансови затруднения.
„Основното в момента е да сме сигурни, че няма умно дете, младеж в България, който да иска да учи в университет и да не може да го направи, защото трябва да плаща такси“, каза Денков.
Освен това според него с отпадането изцяло на таксите за докторанти повече млади хора ще избират да се развиват в сферата на науката и да градят академична кариера.
В момента висшите училища имат различни годишни такси за обучение, като разлики има и между отделните специалности в един и същи университет.
В Софийския университет „Свети Климент Охридски“, например, годишната такса за студенти, приети по държавна поръчка в специалност право, за тази академична година е 800 лв. В Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази такса за студенти първи курс е 1100 лв., a с всяка следваща година става по-малко.
В специалност психология и в двата университета таксата е 600 лв. Други специалности пък са изцяло освободени от заплащане.